Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: środa 29 listopada 2023   |   Imieniny: Błażej, Saturnin

Turystyka

 

 

GMINA WYKUTA W KAMIENIU

 

 

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia gminy Sitkówka-Nowiny, położonej w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Kielce. W latach 20. i 30. XX wieku tereny nad rzeką Bobrzą, w miejscowości Słowik i Trzcianki, były ulubionym letniskiem dla mieszkańców Kielc, lekarzy, adwokatów, artystów. Świadectwem tego okresu są zachowane po dziś dzień domki letniskowe zlokalizowane w sąsiedztwie Bobrzy.

 

Aktualnie staramy się tak rozwijać bazę noclegową i rekreacyjną oraz dbać o infrastrukturę turystyczną, aby Państwa pobyt przyniósł niezapomniane wrażenia.

 

Przemierzając szlaki turystyczne, ścieżki geologiczne i przyrodnicze, zwiedzając obiekty przyrody nieożywionej na terenie gminy, powinniśmy mieć świadomość, że obecny obraz tej krainy jest wynikiem procesów geologicznych trwających setki milionów lat.


Naturalne bogactwa mineralne stały się fundamentem rozwoju tych ziem od XIV wieku do czasów obecnych. Wydobywano tu rudy metali, minerały ozdobne, surowce budowlane oraz „marmury”. Dowody świadczące o „kamiennej” przeszłości gminy można odnaleźć w licznych odsłonięciach geologicznych, starych wyrobiskach oraz czynnych zakładach górniczych. Omawiany obszar jest rajem dla geologów, studentów i uczniów szkół geologicznych i górniczych, turystów i miłośników przyrody oraz kolekcjonerów minerałów i skamieniałości.

 

Pięknie porośnięte lasami pasmo Gór Zgórskich i Pasmo Bolechowickie idealnie nadają się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Otwarta w 2006 roku ścieżka przyrodnicza, z miejscami wypoczynku i tablicami informacyjnymi spełnia oczekiwania turystyki rodzinnej. Ofertę dopełnia kompleks sportowo-rekreacyjny z basenem „Perła” i schroniskiem młodzieżowym „Ventus”.

Życzymy miłego wypoczynku w gminie Sitkówka-Nowiny.

 

Punkt Informacji Turystycznej

 

Gminny Ośrodek Kultury „PERŁA"

ul. Perłowa 1

26-052 Nowiny

tel. 041 346-52-60, 041 345-96-50

wew. 35

 

punkt czynny w godz.: 9-16

 

 

Zobacz strony: 

1

Pogoda na dziś

Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet