Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: środa 29 listopada 2023   |   Imieniny: Błażej, Saturnin

Klub piłkarski GKS Nowiny

 

 

  

 

GMINNY KLUB SPORTOWY GKS NOWINY 

 

 

 

Skład Zarządu:

Prezes – Tomasz Siarek

Wiceprezes – Stanisław Petelicki

Sekretarz – Roman Płaczek

Członek Zarządu – Czesław Bzymek

Członek Zarządu – Marian Maziarek

 

 

We wrześniu 1973 roku na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym funkcję prezesa honorowego KS Nowiny-Chęciny przyjął Jan Kawalec. Prezesem sportowym został dr Stanisław Jabłoński zaś jego zastępcą Aleksander Nitecki. W dniu 29 października odbyło się zebranie z udziałem przedstawicieli wszystkich większych przedsiębiorstw w rejonie Sitkówki-Nowiny, mające na celu powołanie nowego, Międzyzakładowego Klubu Sportowego- BIAŁE ZAGŁĘBIE. Zasadniczym powodem utworzenia, nowego klubu były trudności z utrzymaniem dotychczasowego KS Nowiny-Chęciny. Tworzenie nowego klubu  spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem działaczy z Chęcin. Zwyciężyła jednak opcja powołania Białego Zagłębia. Poparcie finansowe dla nowego klubu zadeklarowały m.in. KCW „Nowiny”, „Cementobudowa”, „Kowala”, „Sibet”. Nowy klub miał posiadać cztery sekcje: piłki nożnej, łuczniczą, strzelecką i koszykówki dziewcząt. Na czele wybranego Zarządu stanęli prezes dt Stanisław Jabłoński- kierownik przychodni zdrowia w Nowinach. Wiceprezesami zostali: ds. sportowych-Stanisław Kozłowski, ds. organizacyjnych-Jerzy Tutaj, sekretarzem – Jan Krawczyk. 

Na początku 1974 roku dokonano rejestracji MZKS Białe Zagłębie. W ten sposób doszło do definitywnego rozpadu z Chęcinami. Sprzęt sportowy byłego klubu, będący własnością cementowni przekazano Piastowi Chęciny, w którego strukturach pozostały również, zarejestrowane dotychczasowe drużyny KS Nowiny-Chęciny piłki nożnej i łucznicze. W lutym 1974 roku odbyło się pierwsze zebranie MZKS Białe Zagłębie, poświęcone w całości sprawą organizacyjnym. Powołano Radę Opiekuńczą, w skład której weszli przedstawiciele wszystkich tutejszych zakładów. Działacze nowego klubu nie ukrywali swych ambicji. Myślano dodatkowo o sekcjach lekkoatletycznej i kolarskiej. W kompleksie sportowym, obok stadionu widziano także halę i krytą pływalnię. Budżet na 1974 rok wyliczono na 600 tyś. Złotych. 

Od 1 stycznia 1974 roku pracę w KCW „Nowiny” podjął Zbigniew Dziurski trener piłki nożnej, który miał na celu stworzenie drużyny futbolowej z ambicjami. 

Już w lutym rozpoczęliśmy poszukiwania młodzieży do sekcji piłkarskiej. Na łamach gazety „białe Zagłębie” klub ogłosił zapisy chłopców w wieku powyżej 15 lat. Na pierwsze zajęcia zgłosiło się prawie sześćdziesięciu chłopców. Pochodzili z osiedla i okolicznych wiosek. 

W sezonie 1974/1975 zgłoszono zespół do rozgrywek klasy B grupy Kieleckiej OZPN. Na lepsze zmieniły się również warunki treningów. Stadion doprowadzono do oczekiwanego stanu, na trybunach pojawiły się ławki, postawiono pomieszczenia na szatnie i założono oświetlenie boiska. 

W inauguracyjnym meczu mistrzowskim, piłkarze z Nowin spotkali się na wyjeździe z KSM Kielce. Tym razem przegrali 1:3, ale już w drugim pojedynku, w charakterze gospodarza, odnieśli zwycięstwo nad Orlętami Kielce 2:0. Po I rundzie Białe Zagłębie prowadzone przez trenera Dziurskiego zajęło czwartą pozycje w tabeli.  

W dwóch następnych sezonach piłkarze Białego Zagłębia  grali w grupie II klasy B, będąc w gronie zespołów wałczących o tytuł mistrzowski. Pragnienia trenera Dziurskiego  oraz działaczy spełniły się w sezonie 1976/77 gdy drużyna z Nowin awansowała do klasy A. Białe Zagłębie zdecydowanie wygrało rozgrywki wyprzedzając w końcowej tabeli Piaskownię Piaski różnicą 6pkt. W rundzie rewanżowej stracili tylko jeden punkt, w remisowym spotkaniu z LSZ Działoszyce (1:1) uzyskując imponujący bilans bramkowy 92: 12. Piłkarze Białego Zagłębia odnosili także dwa  rekordowe zwycięstwa pokonując rezerwy Hetmana Włoszczowa i Spartaka Charsznice po 13:1. 

Przez trzy następne sezony Białe Zagłębie grało w klasie A. Przełomowym sezonem był 1979/1980, gdy  na jego półmetku klasy A grupy II piłkarze Białego Zagłębia bezapelacyjnie zajęli pierwsze miejsce. W pojedynkach rewanżowych drużyna trenera Dziurskiego nie zmarnowała szansy i zdobyła mistrzostwo klasy A. 

Niemal w tym samym czasie władze Kieleckiego OZPN podjęły dość nieoczekiwaną decyzję o reorganizacji rozgrywek, w wyniku której postanowiono zlikwidować czwarta ligę. W jej miejsce miała powstać silna liga okręgowa. Przed zespołem Białego Zagłębia otworzyła się niebywała okazja: „drugiego awansu w sezonie”. W drodze do tego celu piłkarze z Nowin musieli wygrać baraż z czwarto ligowym zespołem  Pogonią Miechów. Władze klubu postanowiły solidnie przygotować swoja drużynę. Zorganizowano tygodniowe zgrupowanie. Zawodników zakwaterowano w hotelu pracowniczym, stołowali się w sąsiadującej z nim restauracji „Podmiejskiej”. Trenowano dwa razy dziennie. 

Pierwszy pojedynek barażowy z Pogonią Miechów odbył się na boisku w Nowinach i zakończył zwycięstwem Białego Zagłębia 2:1. Rewanżowe spotkanie zakończyło się remisem 2:2. Piłkarze Białego Zagłębia wywalczyli zasłużony awans. 

Awans do klasy okręgowej był  ogromnym sukcesem piłkarzy z Nowin. Sekcja piłki nożnej Białego Zagłębia posiadała oprócz drużyny seniorskiej, zespoły trampkarzy i juniorów.  

Bardzo istotnym dla piłkarzy z Nowin był sezon 1981/1982. Na stanowisku trenera drużyny seniorów nastąpiła zmiana. Funkcję pierwszego szkoleniowca objął Jarosław Niebudek. Zastąpił Zbigniewa Dziurskiego, który został koordynatorem w klubie. W sezonie 1982/1983 piłkarze  z Nowin zakończyli rozgrywki na 10 miejscu, gromadząc 16 pkt. Dla Białego Zagłębia zdecydowanie słabsze były dwa następne sezony. W pierwszym z nich zespół zajął 11 miejsce. Opuścił klasę okręgowa w następnym sezonie 1984/85, gdy w 22 pojedynkach zdobył tylko 6 punktów. Ostatnie miejsce w tabeli oznaczało jednocześnie spadek do klasy A. 

W sezonie 1985/86 zespół grał słabo w rezultacie ukończył rozgrywki na 12 miejscu, co oznaczało kolejna degradacje. W sezonie 1986/87 w czasie jego trwania  zespół został wycofany z rywalizacji o mistrzostwo klasy B. Przez dwa następne sezony zespół seniorów nie brał udziału w rozgrywkach mistrzowskich. Na sezon 1989/90 udało się reaktywować drużynę, która pod nazwą Zakładowy Klub Sportowy Nowiny wystartowała w rozgrywkach( dotychczasowy WZKS Białe Zagłębie nie miał praktycznie żadnego poparcia ze strony innych przedsiębiorców tego regionu, a jedynym zakładem pomagającym klubowi stała się cementownia „Nowiny” i dlatego też klub przyjął jej nazwę i nazwę osiedla).  

Klasę B Nowiny przeszły jak burza. Już w pierwszym meczu wyjazdowym rozgromiły Huragana Kostomłoty 9:0 i kończyły rozgrywki na pierwszym miejscu w tabeli z 25 punktami. Do rozgrywek klasy A grupy I sezony 1991/92 piłkarze Nowin przystąpili w ustabilizowanym  składzie. W sezonie 1992/93 zasłużenie awansowali. W sezonie 1993/94 drużyna z Nowin grała coraz lepiej. Zakończyła rozgrywki na miejscu trzecim. Nie gorzej było w następnych sezonach 1994/95, 1995/96, 1996/97. Nowiny należały do ścisłej czołówki klasy okręgowej. Klub zmienił nazwę na Gminno-Zakładowy KS Nowiny. 

Niezwykle istotna decyzję działaczy klubowych podjęta  została przed rozpoczęciem sezonu 1997/98, w myśl której drużyna seniorów Nowin stała się jednocześnie drugim zespołem drugoligowej Korony Nidy Gips Kielce. Oznaczało to, że w zespole Nowin mogą występować również piłkarze kieleckiego klubu.    

Z ogromnymi nadziejami piłkarze Nowin przystąpili do sezonu 1998/99. Nikt wśród działaczy klubowych i zawodników nie ukrywał z jakimi celami wystartowano do rozgrywek klasy okręgowej. 

W latach 2001-2008 drużyna występowała w IV lidze. W sezonie 2008/09 GKS „Nowiny” zajął ostatnie miejsce w rozgrywkach i spadła do niższej klasy rozgrywek. W sezonie 2009/10 występowała w klasie „Okręgowej”.  Ten rok był dobry dla piłkarzy GKS „Nowiny” zajęli pierwsze miejsce w lidze „Okręgowej” i awansowali ponownie do IV ligi. Kolejne dwa sezony rozgrywek występowali w IV lidze by w sezonie 2012/13 ponownie odnotować spadek do niższej klasy rozgrywek. 

W roku 2013/14 seniorska drużyna piłki nożnej GKS „Nowiny” występowała w klasie okręgowej. 

Barwy klubu: niebiesko-biało-czerwone.

W roku 2014 klub GKS Nowiny obchodził 40-lecie swojego istnienia.

 

 

Zobacz strony: 

1

Pogoda na dziś

Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet