Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: czwartek 9 lipca 2020   |   Imieniny: Lukrecja, Weronika

Aktualności

 

 

Francuzi z wizytą w Nowinach

30-03-2015

 

Z jednodniową wizytą w Gminie Sitkówka-Nowiny przebywała polsko francuska delegacja uczniów, biorących udział w projekcie edukacyjnym pod nazwą „Geniusze”, który jest realizowany w ramach unijnego programu Erasmus Plus. Przy tej okazji, wizytę złożył również attache kulturalny ambasady Francji w Warszawie ds. współpracy językowej pan François Richerme.

 

W projekcie pod nazwą „Geniusze”, bierze udział po 18 uczniów oraz 2 nauczycieli z obu państw. – Co roku w kraju partnerskim odbywa się siedmiodniowa wizyta robocza oraz siedmiodniowa wizyta przygotowawcza prowadzona przez dwóch nauczycieli goszczących w kraju partnera – wyjaśnił Waldemar Tomala nauczyciel II LO im. J. Śniadeckiego w Kielcach. - Celem projektu jest ułatwienie wymiany wiadomości programowych z fizyki i chemii w szkołach europejskich, poprawienie możliwości zdobywania wiedzy uczniów w zakresie komunikacji językowych, wzbogacenie słownictwa technicznego potrzebnego w czasie dalszej nauki przedmiotów przyrodniczych, rozwijanie zdolności obserwacji zjawisk, prawidłowego planowania eksperymentów, wyciągania wniosków, kreatywnego działania, a także poprawa zdolności uczniów do korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych. Uczniowie poznają naukową kulturę kraju partnerskiego i będą mieli świadomość ponadnarodowego i uniwersalnego charakteru nauczanych treści – poinformował Waldemar Tomala nauczyciel II LO im. J. Śniadeckiego w Kielcach.

Istotny jest fakt, że działania w ramach projektu mają na celu przygotowanie uczniów do prowadzenia badań naukowych. – W ramach projektu badania będą prowadzone przez uczniów pracujących w zespołach mieszanych pod opieką merytoryczną kadry naukowej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej – powiedziała Bożena Potocka, dyrektor II LO im. J. Śniadeckiego w Kielcach. – W 2015 roku uczniowie zajmują się badaniami wody, składu i ilości minerałów w wodzie pobranej z różnych miejsc np. z Wisły w Krakowie, kopalni soli w Wieliczce, czy wodociągu w Kielcach. Uczniowie porównają właściwości wody w Polsce i Francji. Mają poznać też procesy uzdatniania i oczyszczania wody oraz cykl jej obiegu w przyrodzie – podkreślał Waldemar Tomala nauczyciel II LO im. J. Śniadeckiego w Kielcach, który zaznaczył, że gmina Sitkówka-Nowiny stanowi wzór jeśli chodzi o oczyszczalnię ścieków. – Stąd nasza wizyta właśnie w tej gminie – wyjaśnił. – Chcemy, aby młodzież z Polski i Francji mogła zapoznać się z funkcjonowaniem nowoczesnej oczyszczalni ścieków – dodał.

Uczniowie podkreślali, że udział w tym projekcie to doskonała okazja do poznania innej kultury, nauki języka, a także głębszego zapoznania się z tajnikami przedmiotów ścisłych. – Ten projekt daje nam przede wszystkim możliwość poznania innego języka oraz zgłębienia wiedzy z zakresu fizyki i chemii – zgodnie zaznaczyły Julia Polakowska i Julia Sołtyk z II LO im. J. Śniadeckiego w Kielcach. Podczas wizyty w Gminie Sitkówka-Nowiny uczniowie zapoznali się z charakterystyką gminy, a następnie obejrzeli oczyszczalnię ścieków w Nowinach, uznaną za jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu.

W tym samym czasie attache kulturalny ambasady Francji w Warszawie ds. współpracy językowej pan François Richerme odwiedził Szkołę Podstawową w Nowinach. Podczas wizyty padła propozycja wprowadzenia do szkoły języka francuskiego. – Szukamy szkół w całym kraju, które już od pierwszej klasy szkoły podstawowej mogłyby wprowadzić do programu nauczania dodatkowo język francuski. Jestem pod wrażeniem Szkoły Podstawowej w Nowinach. To bardzo nowoczesna, bardzo dobrze przygotowana szkoła do kształcenia młodych ludzi. Ambasada francuska z całą pewnością pomoże w rozwijaniu tu języka francuskiego – zapewniał François Richerme, attache kulturalny ambasady Francji w Warszawie ds. współpracy językowej. – Jesteśmy bardzo zainteresowani poszerzeniem naszej oferty edukacyjnej o naukę kolejnego języka obcego w naszej szkole – przyznała dyrektor SP w Nowinach, Joanna Wojcieszyńska.

Jak podkreślał wójt, Sebastian Nowaczkiewicz, jest spora szansa także na to, że wizyta attache kulturalnego ambasady Francji w Warszawie ds. współpracy językowej pana François Richerme zaowocuje rozwojem współpracy polsko-francuskiej pomiędzy gminą Sitkówka-Nowiny a jedną z gmin francuskich. – Będziemy szukać partnera we Francji – potwierdził wójt gminy Sitkówka-Nowiny, Sebastian Nowaczkiewicz. – Postaramy się także, aby do programu nauczania w Szkole Podstawowej w Nowinach wprowadzić język francuski. Bez wątpienia da to większe i lepsze możliwości rozwoju dla naszych uczniów, a na tym zależy nam najbardziej – zaznaczył.

 

Agnieszka Olech

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: 13 °C
Ciśn.: 983 hPa
Wiatr: 2 km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet