Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: piątek 10 kwietnia 2020   |   Imieniny: Michał, Makary

Aktualności

 

 

Ogólnopolskie zawody zimowej wspinaczki sportowej za nami

24-01-2015

 

24 stycznia, po raz pierwszy w historii gminy Sitkówka-Nowiny odbyły się ogólnopolskie zawody zimowej wspinaczki sportowej pod nazwą „Gry DryToolowe o Kaziową Igłę”. Podczas zawodów dokonano też otwarcia nowego rejonu drytoolowego, o wdzięcznej nazwie Das Beton, który znajduje się właśnie w Nowinach. Podczas zawodów swoich sił na specjalnie przygotowanej pionowej ścianie pod okiem doświadczonych instruktorów mogli spróbować również amatorzy, a tych nie brakowało.

 

Organizatorem 6. już edycji Gier DryToolowych o Kaziową Igłę był Świętokrzyski Klub Alpinistyczny i Gmina Sitkówka-Nowiny. Zawody po raz pierwszy w historii zostały przeprowadzone na betonowych konstrukcjach znajdujących się przy ulicy Przemysłowej w Nowinach. Do Nowin przyjechała czołówka zawodników wspinaczkowych z całej Polski. Wspinali się po konstrukcjach betonowych na wysokość piętnastu metrów. – Organizując tutaj nasze zawody, chcieliśmy jednocześnie otworzyć w tym miejscu nowy rejon drytoolowy o wdzięcznej nazwie Das Beton, który będziemy promować w środowisku wspinaczkowym – poinformował Przemysław Klentak, Prezes Świętokrzyskiego Klubu Aplinistycznego.

Pierwsze takie zawody w Nowinach, ale nie ostatnie

Zawody rozpoczęły się o godzinie 9:00 i trwały cały dzień. Ich celem było spotkanie oraz integracja środowiska wspinaczkowego, wymiana doświadczeń a także promowanie zimowej wspinaczki klasycznej – drytolingu. – Przez cały dzień zawodnicy wspinali się po różnych trasach, zbierając punkty. Były dwie kategorie: kobiet i mężczyzn – powiedział Przemysław Klentak. – Do tej pory zawody te organizowaliśmy w Kielcach. Po raz pierwszy odbyły się one w Nowinach na konstrukcjach betonowych, ponieważ uznaliśmy, że właśnie tu znajduje się doskonałe miejsce, które jest trochę specyficzne, trochę inne, ale na pewno bardzo ciekawe do trenowania – przekonuje Przemysław Klentak.

Było wielu amatorów chętnych do wspinaczki

Podczas zawodów nie zabrakło też atrakcji dla amatorów wspinaczki zimowej. Dla wszystkich początkujących organizatorzy przygotowali specjalną trasę imitującą lodospad. – Dla wszystkich chętnych udostępniliśmy raki, czekany i cały sprzęt. Można było wspinać się pod okiem doświadczonych instruktorów po trasie imitującej lodospad – mówi Przemysław Klentak.

Swoich sił na pionowej ścianie próbowało wielu śmiałków. Wśród nich znalazł się także wójt gminy Sitkówka-Nowiny, Sebastian Nowaczkiewicz, któremu poszło całkiem dobrze. – Wrażenia są niesamowite. Polecam wszystkim ten rodzaj spędzania wolnego czasu – mówił tuż po ukończonym wspinaniu wójt Sebastian Nowaczkiewicz. – Dotąd straszące betony nareszcie znalazły dobre wykorzystanie. Będziemy wspierać Świętokrzyski Klub Alpinistyczny w rozbudowie tras wspinaczkowych, a także w organizacji zawodów związanych z tą dyscypliną sportową i w promowaniu tego miejsca, jako jednego z najlepszych w Polsce do wspinaczki drytoolowej – dodał wójt Nowaczkiewicz.

Puchary dla najlepszych zawodników wspinaczkowych

Na zakończenie zawodów wręczono puchary dla najlepszych i gadżety ufundowane przez gminę Sitkówka-Nowiny. I tak, w kategorii panów najlepszy okazał się Łukasz Nowak z Olkusza. Miejsce drugie zajął Jan Mondzelewski z Rzeszowa a na miejscu trzecim uplasował się Alex Sharman z Warszawy, który w tym roku jedzie na mistrzostwa świata we wspinaczce. W kategorii pań bezapelacyjnie wygrała Agnieszka Kostrzewa z Warszawy. Tuż za nią na miejscu drugim znalazła się Dorota Koscianczuk z Lublina, a miejsce trzecie przypadło dla Moniki Barczykowskiej z Łodzi.

Najmłodszy i najstarszy zawodnik specjalnie uhonorowany przez wójta

Specjalny puchar dla najstarszego i najmłodszego zawodnika ufundowała Gmina Sitkówka-Nowiny. Wręczenia dokonał wójt Sebastian Nowaczkiewicz wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Łukaszem Barwinkiem. Najstarszym zawodnikiem był wspinający się od 1977 roku 54-letni Andrzej Makarczuk, instruktor wspinaczki sportowej i wysokogórskiej, a najmłodszym – wspinająca się od ośmiu lat 27-letnia Agnieszka Kostrzewa. – To niesamowicie istotne, że władze gminy Sitkówka-Nowiny chcą z nami współpracować i wspierać nas. Jestem przekonany, że to miejsce stanie się sławne w środowisku wspinaczkowym, bo jest naprawdę doskonałe – podkreślał Andrzej Makarczuk, instruktor wspinaczki sportowej i wysokogórskiej.

Das Beton w Nowinach ma szansę stać się najlepszym w Polsce rejonem drytoolowym

Jak podkreślano, nowy rejon drytoolowy o nazwie Das Beton, który powstał w Nowinach obok zakładu SOPRO ma szansę stać się jednym z najlepszych w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że miłośnicy wspinaczki wysokościowej będą tu gościć coraz częściej.

Agnieszka Olech

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: 13 °C
Ciśn.: 986 hPa
Wiatr: 5 km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet