Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: środa 8 kwietnia 2020   |   Imieniny: Dionizy, Julia

Aktualności

 

 

Obchody Święta Niepodległości w Gminie Sitkówka-Nowiny

13-11-2014

 

11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Uroczystości rocznicowe w Gminie Sitkówka-Nowiny odbyły się w Auli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach, gdzie wysłuchano niezwykłego koncertu.

 

Program główny zaprezentowała Młodzieżowa Szkolno Gminna Orkiestra Dęta wraz z chórem „Żołnierskie Echa. – Zaprezentowaliśmy program o tematyce patriotyczno legionowej. Dziś przeżywamy to święto z należytą powagą, ale pamiętając, że jest to również święto radości postanowiliśmy w drugiej części koncertu zagrać kilka utworów rozrywkowych, zarówno tych przedwojennych, jak i współczesnych – powiedział Józef Janaszek, Kapelmistrz Gminno-Szkolnej Orkiestry Dętej

W Gminie Sitkówka-Nowiny, jak co roku uroczyście uczczono dzień 11 listopada. Przybyłych gości powitał Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny, Stanisław Barycki, który podkreślał, jak duże znaczenie Święto Niepodległości ma dla Narodu  Polskiego. Mówił też o tym, jak ważna jest miłość, także do Małej Ojczyzny. – Dziś obchodzimy Święto Niepodległości. To nasze najważniejsze święto narodowe. Bo co jest wart naród, który nie ma niepodległego suwerennego państwa – podkreślał Wójt Stanisław Barycki. – Dbałość o Polskę to nasz obowiązek, jak również dbałość o naszą Małą Ojczyznę, jaką jest Gmina Sitkówka-Nowiny. Niepodległość trzeba budować każdego dnia w zgodzie, czyniąc dobro dla naszej Ojczyzny i biorąc pełną, dojrzałą i świadomą odpowiedzialność za naszą przyszłość – dodał Wójt Barycki.   

Podczas spotkania dr Wacław Mądzik, historyk, wspominał jak z patriotyzmu i entuzjazmu, z walk i idei wyłoniła się wolna Polska. Mówił o tym, że dzień 11 listopada 1918 r. był przełomowym dniem w dziejach naszego kraju. – Wiele narodów tracąc niepodległość na ługi okres czasu, nigdy jej potem nie odzyskiwało. My, natomiast, w każdym pokoleniu utrzymywaliśmy to, co ja nazywam świadomością narodową. I to jest pewna zasługa rodziny, narodu, Polaków, którzy nigdy nie traktowali braku państwowości polskiej, jako coś normalnego – mówił dr Wacław Mądzik, historyk. – Święto niepodległości powinno być refleksją nie tylko nad momentami odzyskania niepodległości, ale nad całym okresem istnienia naszego narodu w poszczególnych okresach – dodał. 

Podczas obchodów rocznicowych, w nastrój zadumy i refleksji wprowadziła zebranych Gminno-Szkolna Orkiestra Dęta wraz z chórem „Żołnierskie Echa”. Jak podkreślano, tegoroczna uroczystość była wyjątkowa. – Musimy pielęgnować naszą kulturę, pamiętać o naszej historii i dbać o naszą tożsamość. To wszystko dzieje się w Gminie Sitkówka-Nowiny. Tutaj władze dbają o każdy szczegół, co mnie ogromnie cieszy – zaznaczył Kazimierz Bielecki, Radny Powiatu Kieleckiego.

Zaproszeni goście czynnie brali udział w obchodach chętnie śpiewając wraz z artystami żołnierskie pieśni legionowe. Długo jeszcze wspominano dawne czasy, podkreślając, że 11 listopada dla każdego, kto czuje się Polakiem jest dniem szczególnym.

 

Agnieszka Olech

 

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: 11 °C
Ciśn.: 991 hPa
Wiatr: 3 km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet