Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: niedziela 18 kwietnia 2021   |   Imieniny: Bogusława, Alicja

Aktualności

 

 

MOCNY NOWIŃSKI AKCENT NA POWIATOWYCH DOŻYNKACH

03-09-2014

 

Podczas odbywających się 31 sierpnia w Bielinach Dożynek Powiatu Kieleckiego, jednym z najważniejszych punktów imprezy był wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Miło nam poinformować, że wyróżnienie w tym konkursie zajął wieniec reprezentujący gminę Sitkówka-Nowiny, a przygotowany przez Zespół Ludowy Bolechowiczanie. Nie był to jedyny nowiński akcent podczas tej imprezy. Zespół Obrzędowy „Kowalanki” zajął II miejsce w konkursie kulinarnym, a dla Mirosława Kurpy z Bolechowic przyznano wyróżnienie w konkursie „Piękna i bezpieczna zagroda".

 

Tegoroczne Dożynki Powiatu Kieleckiego odbyły się w Bielinach. Barwny korowód mieszkańców dziewiętnastu gmin powiatu kieleckiego, w tym przedstawicieli Gminy Sitkówka-Nowiny, wyruszył spod Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich na stadion sportowy w Bielinach. Tutaj, w samo południe rozpoczęła się uroczysta msza święta, po której starostowie dożynek tradycyjnie już przekazali bochen chleba na ręce gospodarzy.

Imprezie towarzyszyły liczne występy kapel ludowych, kiermasz rękodzieła artystycznego, pokazy sprzętu rolniczego, a także gry i zabawy dla dzieci oraz prezentacje wieńców dożynkowych. W sposób szczególny podczas powiatowych dożynek zaprezentowała się gmina Sitkówka-Nowiny.

Wyróżnienie dla wieńca z Bolechowic

Jednym z najważniejszych punktów imprezy było wybranie najpiękniejszego wieńca dożynkowego, który będzie reprezentować powiat na dożynkach wojewódzkich. W konkursie udział wzięły wieńce, promujące aż 31 gminy powiatu kieleckiego. Wieńce prezentowały się bardzo okazale, a komisja konkursowa miała nie lada orzech do zgryzienia, wybierając ten najładniejszy. Oceniając wieńce, jury brało pod uwagę formę oraz tradycyjne wykonanie.

Prezentujący Gminę Sitkówka-Nowiny wieniec przygotowany przez Zespół Ludowy Bolechowiczanie z Bolechowic otrzymał wyróżnienie. – Jesteśmy ogromnie wdzięczne za przyznanie wyróżnienia podczas powiatowych dożynek za wieniec, w zrobienie którego włożyłyśmy wiele pracy. Tego dnia odebrałyśmy wiele słów uznania. Mówiono też, że nasz wieniec prezentował się pięknie – powiedziały panie z Zespołu Ludowego „Bolechowiczanie”.

II miejsce dla „Kowalanek” w konkursie kulinarnym

Podczas powiatowych dożynek odbyła się druga już edycja konkursu kulinarnego na najlepszą potrawę z żołądków „Przez Żołądek do Serca”. W kulinarne szranki stanęło aż 35 zespołów, głównie Koła Gospodyń Wiejskich. Gminę Sitkówka-Nowiny reprezentowały cztery zespoły. I tak, „Nowinianki” przyrządziły „Żołądki a`la flaczki z boczniakiem”, „Szewczanki” serwowały „żołądki piwne”, „Kowalanki” przygotowały „Żołądki w kapuście pieczarskiej”, a „Bolechowiczanie” podali „Zupę żołądkową”. I tu komisja konkursowa miała problem z wyłonieniem najlepszych. Jak się okazało, Zespół Obrzędowy „Kowalanki”, właściwie nie miał sobie równych. Panie zajęły drugie miejsce w konkursie. – Cieszymy się, że nasza potrawa tak smakowała, że znalazłyśmy się w gronie najlepszych – mówiły „Kowalanki”, które słyną w regionie z pysznej kuchni.

Warto podkreślić, że wszyscy uczestnicy zmagań kulinarnych otrzymali upominki, a zwycięzcy nagrody rzeczowe. Ponadto, „Nowinianki” wylosowały wspólną kolację w hotelu Tęczowy Młyn ufundowaną przez Piotra Żołądka, Członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Gospodarstwo z Bolechowic w gronie najlepszych

Podczas Dożynek Powiatu Kieleckiego rozstrzygnięto konkurs „Piękna i bezpieczna zagroda –- przyjazna środowisku". Co prawda, pierwszego miejsca nie zajęło żadne ze zgłoszonych gospodarstw z terenu Gminy Sitkówka-Nowiny, ale i tak możemy mieć powód do dumy, ponieważ jury postanowiło przyznać wyróżnienie dla Mirosława Kurpy z Bolechowic. Tym samym, jedno z nowińskich gospodarstw dołączyło do grona najlepszych w powiecie kieleckim.

Agnieszka Olech

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet