Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: czwartek 24 września 2020   |   Imieniny: Teodor, Gerard

Aktualności

 

 

ULEWNE DESZCZE ZALAŁY SZEWCE I ZGÓRSKO

06-08-2014

 

Nie tylko ulewne deszcze były powodem podtopienia dróg powiatowych w miejscowościach Szewce i Zgórsko w Gminie Sitkówka-Nowiny. Jak się okazało po oględzinach, zawiniły także zamulone rowy i niedrożne przepusty. W związku z ulewą ucierpiały też niektóre posesje, a mieszkańcy Szewc zostali na kilka godzin odcięci od świata.

 

- Kompletnie nie było jak przejechać pod mostem, nad którym jest droga wojewódzka – relacjonują mieszkańcy Szewc. – W tym miejscu na drodze powiatowej woda sięgała dosłownie do kolan. Ściekała z drogi wojewódzkiej. Nikt nie odważył się przejechać pod tym mostem samochodem, poza jednostką straży gminnej – mówią mieszkańcy.

- Kiedy tylko dowiedzieliśmy się o zagrożeniu wysłaliśmy na miejsce jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Gdyby komuś się coś stało, to w każdej chwili mogli pomóc w przewiezieniu ludzi – mówi Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny, Stanisław Barycki.

Podczas ulewnego deszczu woda na drogę powiatową w Szewcach spływała z obwodnicy, a w kierunku Zgórska wypływała ona z lasu. – Budując obwodnicę w celu odwodnienia w lesie ustawiony został mur oporowy. Do tej pory trzymał on gromadzącą się tam wodę, jednak opady były ponadnormatywne i niestety woda przelała się – tłumaczy Tomasz Kieles, kierownik projektu budowy obwodnicy drogi wojewódzkiej.

Jak się okazuje, nie tylko zbyt duże opady były powodem zalania dróg powiatowych w Szewcach i Zgórsku, a także podtopień niektórych posesji. Po oględzinach okazało się, że woda wylewała się z istniejących rowów ze względu na zamulenie przepustów pod drogami, niedrożność rowów odwadniających tej drogi oraz zbyt małe średnice przepustów pod przejazdami do posesji. - To wszystko powoduje zmniejszenie drożności przepustów i spiętrzanie się wody, co skutkuje wymywaniem elementów kanału odprowadzającego wody opadowe z dróg – wyjaśnia Paweł Kaszyński, kierownik referatu Budownictwa, Zagospodarowania Przestrzennego, Drogownictwa i Inwestycji Urzędu Gminy Sitkówka-Nowiny. – Kiedy przyszły zbyt duże opady, zamulone i zbyt małe przepusty nie poradziły sobie z przepustowością – dodaje. – Niestety, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przy drogach powiatowych i wojewódzkich gmina nic nie może fizycznie zrobić. Możemy jedynie zwrócić się z pisemną prośbą do zarządcy dróg o odmulenie rowów i udrożnienie przepustów i to czynimy – przyznaje kierownik Paweł Kaszyński.

W związku z ulewnymi opadami na terenie Gminy Sitkówka-Nowiny najbardziej ucierpieli mieszkańcy Szewc i Zgórska. Niezabezpieczone skarpy w rowach wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 762 i naniesiony muł wraz z wodami opadowymi spowodowały zalanie jednej z posesji w miejscowości Zgórsko. Zalane i zamulone rowy przydrożne spływającą z pobliskiego lasu zanieczyszczoną wodą przy drodze powiatowej między Zgórskiem a Szewcami spowodowały spore rozlewiska na drodze, po której dosłownie płynęły strugi wody. Z tego samego powodu woda podtopiła wjazd do „Leśniczówki” w Szewcach przy drodze powiatowej. Powodem zalania kilku posesji w Szewcach położonych przy drodze powiatowej na ul. Dewońskiej było podniesienie terenu pomiędzy dwoma posesjami, nie wyczyszczone i pozarastane trawą rowy odwadniające, a w niektórych miejscach ich całkowity brak.

Gmina Sitkówka-Nowiny pismem znak GKB.I.720.5.14 w dn. 30.07.2014 zawnioskowała do Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach o zabezpieczenie środków finansowych w budżecie Powiatu roku 2015, na realizację zadania poprawy funkcjonowania rowów odwadniających przy drogach powiatowych, poprzez gruntowny ich remont oraz naprawę pozostałych uszkodzeń. Gmina Sitkówka-Nowiny pozostaje w przekonaniu że znajdą się na to środki finansowe.

 

Agnieszka Olech

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet