Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: czwartek 22 sierpnia 2019   |   Imieniny: Maria, Cezary

Aktualności

 

 

ZESPÓŁ CZERWONE GITARY ZAGRAŁ NA ŚWIĘCIE GMINY SITKÓWKA-NOWINY

17-06-2014

 

Liczne konkursy i inne atrakcje związane z geologią, mecz piłkarski miejscowych oldbojów ze strażakami, pokaz motocykli, rodzinne turnieje sportowe, prezentacje gminnych zespołów artystycznych oraz młodzieży szkolnej, degustacja potraw regionalnych, niesamowite fajerwerki i koncert gwiazdy wieczoru, zespołu „Czerwone Gitary”, a na koniec dyskoteka – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników tegorocznego Święta Gminy Sitkówka-Nowiny.

 

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji mieszkańców Gminy, która tradycyjnie odbyła się w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela w Nowiach.

Popularyzowali wiedzę geologiczną regionu świętokrzyskiego

Wielkie świętowanie rozpoczęło się na gminnych obiektach sportowych od Pikniku Geologicznego, który w tym roku odbył się pod hasłem „Geopark Białe Zagłębie”. – To już siódmy Piknik Geologiczny, jaki jest organizowany w naszej gminie – poinformował Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny, Stanisław Barycki, który wraz z profesorem Wiesławem Trelą z Państwowego Instytutu Geologicznego w Kielcach objął honorowy patronat nad imprezą.

Piknik Geologiczny każdego roku ściąga do Nowin miłośników geologii z całego województwa. – W tym roku, podczas pikniku prezentowane były unikalne zbiory i niezwykłe okazy skał i minerałów z regionu świętokrzyskiego, w tym z regionu naszej gminy. Naprawdę było co oglądać – mówi włodarz gminy Sitkówka-Nowiny.

Na stoisku Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Instytutu Geologicznego można było oprócz niezwykłych skamieniałości obejrzeć pod profesjonalnym mikroskopem  mikroskamieniałości, których nie widać gołym okiem. Natomiast Muzeum Geologiczne w Klimontowie zaprezentowało dużą wystawę okazów geologicznych i skamieniałości, wśród których bardzo dużo było okazów z gminy Sitkówka-Nowiny, a szczególnie z Kowali. – Największymi ciekawostkami, jakie można u nas zobaczyć są goniatyty i klimenie oraz bardzo rzadkie skamieniałości trylobitu – poinformował Sebastian Rogula z Muzeum Geologicznego w Klimontowie, które posiada jedną z piękniejszych kolekcji w Polsce dotyczącą regionu świętokrzyskiego. Poza tym, na tym stoisku odbyły się także zajęcia z preparowania skamieniałości. – Dzieci rozkruszały kule gipsowe, w których odnajdywały skamieniałości, a nieco starsi mogli wyskubać amonit z prawdziwej skały i zabrać go na pamiątkę – poinformował przewodnik świętokrzyski, Grzegorz Pabian, pracownik GOK „Perła” w Nowinach. – Jak widać, celem naszego pikniku była nie tylko popularyzacja wiedzy geologicznej, szczególnie dotyczącej regionu świętokrzyskiego, ale także doskonała zabawa, połączona z nauką – dodał Grzegorz Pabian.

Ciekawe stoiska zaprezentowali uczniowie szkół podstawowych z Bolechowic, Kowali i Nowin, a także Świetlica z Nowin oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach. Uczniowie prezentowali wystawy z zakresu edukacji przyrodniczej, ochrony przyrody i geologii.

Interesujące ekspozycje geologiczne przedstawiło również Przedsiębiorstwo Kamienia Budowlanego „Bolechowice” Sp. z o.o. z Bolechowic. – Na tym stoisku można było zobaczyć to, co jest tam produkowane. Można było podziwiać prawdziwe piękno naszego kamienia, z którego kiedyś produkowane były chęcińskie marmury, znajdujące się w wielu kościołach, pałacach i zamkach w całej Polsce, m.in. na Wawelu w Krakowie, czy Zamku Królewskim w Warszawie – poinformował Grzegorz Pabian. 

Podczas pikniku odbył się także konkurs wiedzy geologicznej dla uczniów szkół podstawowych i dla gimnazjalistów. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

Świętowali na sportowo

W ramach Święta Gminy Sitkówka-Nowiny, na stadionie w Nowinach rozegrano pokazowy mecz piłki nożnej, w którym drużyna oldbojów z Nowin zmierzyła się z reprezentacją strażaków. Wiele konkursów sportowych zorganizowano również dla całych rodzin. – Chcieliśmy, aby tegoroczne Święto Gminy Sitkówka-Nowiny było wyjątkowe za sprawą czynnego zaangażowania się w rozgrywki sportowe i różnego rodzaju konkurencje całych rodzin – tłumaczy Jacek Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka, Kultury „Perła” w Nowinach.

Na przybyłych czekało moc atrakcji

I faktycznie, nikt, kto przybył na Święto Gminy Sitkówka-Nowiny nie mógł się nudzić. Atrakcji było co niemiara. Dla najmłodszych było balonowe zoo i pokaz dużych baniek mydlanych. Stanęło także najprawdziwsze wesołe miasteczko. Były trampoliny, dmuchane gigantyczne ślizgawki, czy kolejka elektryczna. Trochę starsi mogli całkowicie za darmo poćwiczyć strzelanie z łuku pod okiem fachowców. Nad wszystkimi chętnymi łucznikami czuwał trener łucznictwa Leszek Mozer. Bez wątpienia dużo emocji wzbudziła przygotowana przez Klub Motocyklowy „Novi” prezentacja niesamowitych motocykli. Po tak dużej dawce mocnych wrażeń można było posilić się u pań z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Sitkówka-Nowiny, które serwowały zdrowe, staropolskie jedzenie. A o tym, że było ono pyszne, świadczyć chyba może tylko fakt, że do degustacji ustawiła się prawdziwa kolejka.  

Scena dla wszystkich

Wiele tego dnia działo się także na ogromnej scenie. Tutaj, najpierw odbyły się liczne konkursy dla najmłodszych, a później wystąpili rodzimi artyści. Kolejno prezentowały się dzieci ze szkół z terenu gminy, a po nich na scenie stanęły panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Wystąpiła także Kapela Andrusy, która powitała gości skoczną „Poleczką z Nowin”. – Od lat promujemy talenty naszych rodzimych artystów i staramy się im jak najczęściej umożliwiać wszelkiego rodzaju występy. Wydarzenia takie, jak to dzisiaj, są doskonałą okazją dla dzieci, młodzieży i starszych artystów do zaprezentowania się przed szerszą publicznością. Dumni jesteśmy z talentów, jakie mamy w gminie, dlatego poza gwiazdami, które zapraszamy, pokazujemy naszych rodzimych artystów – podkreśla wójt Stanisław Barycki.

Czerwone Gitary gwiazdą wieczoru

Nie ma co ukrywać, że lokalni artyści wzbudzili podziw publiczności, jednak prawdziwe tłumy przed scenę w Nowinach przyciągnął koncert zespołu „Czerwone Gitary”.

Zanim gwiazdy wyszły na scenę, zebranych powitał Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny, Stanisław Barycki, wraz z zaproszonymi gośćmi, życząc wszystkim udanej zabawy podczas koncertu. W imieniu wicestarosty kieleckiego, Zenona Janusa, przybyłych na koncert powitał Przewodniczący Rady Gminy Sitkówka-Nowiny, Sebastian Nowaczkiewicz.

Mieszkańcy Gminy w niedzielę mogli usłyszeć na żywo największe hity „polskich Beatlesów”. Jak zwykle zespół zachwycił i porwał publiczność do wspólnego śpiewu. Z wielką przyjemnością wysłuchano największych przebojów tych utalentowanych muzyków. Ze sceny popłynęły utwory takie jak: „Anna Maria”, „Nie zadzieraj nosa”, „Kwiaty we włosach”, czy „Takie ładne oczy”.

Na zakończenie Święta Gminy Sitkówka-Nowiny odbyła się dyskoteka, podczas której bawiono się wyśmienicie, a na wszystkich wytrwałych o godzinie 22.00 czekał pokaz fajerwerków, który rozświetlił niebo nad Nowinami.

Bez wątpienia to wydarzenie można zaliczyć do jednej z najbardziej udanych imprez zorganizowanych w gminie Sitkówka-Nowiny. Jako że organizatorzy – Gmina Sitkówka-Nowiny oraz GOK „Perła” w Nowinach – stawiają sobie poprzeczkę coraz wyżej, to z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczną imprezę.

Agnieszka Olech

 

 

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: 17 °C
Ciśn.: 994 hPa
Wiatr: 2 km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet