Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: sobota 30 maja 2020   |   Imieniny: Karol, Ferdynand

Aktualności

 

 

IX KONFERENCJI DYREKTORÓW SZKÓŁ DSD Z UDZIAŁEM PUBLICZNEGO GIMNAZJUM W NOWINACH

14-04-2014

 

W Warszawie odbyła się dwudniowa IX Konferencja Dyrektorów Szkół DSD. Organizatorem spotkania byli koordynatorzy Centrali Szkolnictwa za Granicą w Niemczech (ZfA) pani Dorothea Burdzik oraz pan Manuel Haβ. Publiczne Gimnazjum w Nowinach na spotkaniu reprezentował pan dyrektor Dominik Żyła.

 

Patronat nad konferencją objęła Ambasada Niemiec, a wśród zaproszonych gości byli  przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratoriów Oświaty, samorządów, przedstawiciele polskich i niemieckich instytucji państwowych, Izby Handlowej
w Warszawie, uczelni wyższych oraz szkół realizujących program DSD. Nasze województwo reprezentował również zastępca prezydenta Kielc pan Andrzej Sygut.

Publiczne Gimnazjum w Nowinach należy do nielicznej grupy prestiżowych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (96 szkół w Polsce), w których realizowany jest program DSD. Deutsches Sprachdiplom (DSD) jest wspólnym przedsięwzięciem Federalnego Urzędu Administracji Niemiec i krajów związkowych. Program DSD realizowany jest w gimnazjach i liceach, które po spełnieniu określonych kryteriów zostały przyjęte do grona szkół partnerskich Republiki Federalnej Niemiec i otrzymały zezwolenie na przeprowadzanie egzaminu DSD. Szkoły te, w ścisłej współpracy z Centralą Szkolnictwa Zagranicznego, przez trzy lata intensywnej nauki przygotowują uczniów do egzaminu. Gimnazjaliści zdają egzamin DSD I na poziomie A2/B1, a uczniowie liceum – DSD II na poziomie B2/C1. Dyplom DSD II jest honorowany na całym świecie jako dokument potwierdzający znajomość języka wystarczającą do podjęcia studiów w Niemczech.

W czasie konferencji wiele uwagi poświęcono rozwojowi programu w Polsce oraz  perspektywom związanym z jego realizacją przede wszystkim w oparciu o zwiększenie szans młodych ludzi w ich przyszłym życiu zawodowym. Podkreślono również znaczenie egzaminu DSD w polskim systemie edukacji. Konferencja była również doskonałą okazją do wymiany zdań i doświadczeń.

Zwieńczeniem spotkania było wręczenie dyrektorom szkół zaświadczeń pozwalających na przeprowadzenie egzaminu DSD w bieżącym roku szkolnym. Taki certyfikat otrzymał również pan dyrektor Dominik Żyła.

Przypomnijmy, że w Publicznym Gimnazjum w Nowinach klasa z rozszerzonym programem języka niemieckiego istnieje od roku 2009, a opiekę nad uczniami sprawują nauczycielki języka niemieckiego: pani Agnieszka Miszczyk oraz pani Wioletta Huiskens. Nasi gimnazjaliści uczą się języka niemieckiego w wymiarze 6 godzin tygodniowo w małych grupach. Uczestniczą m.in. w zajęciach z native speakerami, wyjeżdżają na kilkutygodniowe, wakacyjne stypendia do Niemiec, realizują ciekawe projekty oraz zwiedzają kraje niemieckojęzyczne. Uczniowie są doskonale przygotowani do egzaminu gimnazjalnego oraz odnoszą znaczące sukcesy w Wojewódzkim Przedmiotowym Konkursie z Języka Niemieckiego organizowanym przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. W pięcioletniej historii klasy możemy poszczycić się aż 7 laureatami oraz 4 finalistami wspomnianego konkursu. Do grona laureatów dołączyła w tym roku Aleksandra Święcka, a poczet finalistów zasilił Andrzej Lisowski.

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: 11 °C
Ciśn.: 980 hPa
Wiatr: 6 km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet