Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: środa 24 lutego 2021   |   Imieniny: Maciej, Marek

Aktualności

 

 

SPRAWOZDANIE Z UROCZYSTOŚCI OTWARCIA III ETAPU PROJEKTU EKOLOGICZNEGO „NA RATUNEK PSZCZOŁOM”

02-04-2014

 

W dniu 28 III 2014 r. w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach rozpoczął się III etap projektu ekologicznego „Na ratunek pszczołom” poświęcony budowie hoteli dla pszczół i owadów zapylających. W tym dniu do naszej szkoły przybyli nauczyciele i uczniowie z Klubów Edukacyjnych 4H z terenu powiatu kieleckiego (Sobków, Busko-Zdrój, Nowiny – Gimnazjum, Czyżów Szlachecki, Bęczków, THR Pawłów, Kielce – Mięta, Raków).

 

Miłych Gości serdecznie powitała pani Dyrektor Joanna Wojcieszyńska. Wyraziła radość, że to spotkanie zaszczycili swą obecnością: Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny pan Stanisław Barycki, pan profesor Kazimierz Wiech z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja
z Krakowa, Dyrektor Gminnego  Zespołu Administracyjnego Szkół i Przedszkola pan Adam Głogowski, wojewódzki koordynator klubów 4H pani Renata Gos,  leśniczy pan Mariusz Wertka, właściciel gospodarstwa agroturystycznego „Pytlówka” z Tarczka pan Michał Sokalski.

Po powitaniu pani Dyrektor wyobraźnią wszystkich zebranych na sali zawładnęły dzieci z klasy II a i II c. Zaprezentowały autorski program pani Jolanty Gołdy przygotowany we współpracy z panią Iloną Jaroszek-Kruk. Treść tej inscenizacji została oparta na poznanej przez dzieci i nauczycieli wiedzy o świecie wyjątkowych i pożytecznych owadów, jakimi są pszczoły. Scenografią dla tej dziecięcej prezentacji artystycznej stały się rekwizyty wykonane przez dzieci różnych klas szkoły w Nowinach podczas zajęć poświęconych pszczołom, ich znaczeniu w ekosystemie, różnym aspektom ochrony tych tak użytecznych w gospodarce człowieka owadów. Dumnie prezentowała się makieta ubioru pszczelarza pozyskana od współpracujących ze szkołą członków Polskiego Związku Pszczelarskiego. A wszystko na tle pięknie udrapowanej, jasnozielonej tkaniny.

Po tych dziecięcych występach wykład o różnych gatunkach pszczół w Polsce i na świecie, zachowaniach biologicznych i społecznych pszczół, znaczeniu pszczół w przyrodzie i w życiu człowieka poprowadził pan prof. dr hab. Kazimierz Wiech. Profesor w zakończeniu wykładu przedstawił zasady budowy hoteli dla pszczół i owadów zapylających. Cały wykład pana Profesora był oparty na znakomicie przygotowanej prezentacji multimedialnej zbudowanej w oparciu o bogaty i niezwykle ciekawy zbiór własnych fotografii prezentujących barwny i tak urzekający świat owadów.

W przerwie wykładów Goście i uczniowie posilali się w szkolnej stołówce. Posiłek zasponsorował Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich".

Zakończyły ten bogaty program recytacje dzieci poświęcone pszczołom, a także żywiołowa i radosna piosenka Katarzyny Podczasiak przekazująca radość z nadchodzącej wiosny.

Na koniec uroczystości pan Wójt Stanisław Barycki bardzo serdecznie podziękował wszystkim jej uczestnikom i organizatorom. Wysoko też oceniła nasz wysiłek włożony w przygotowanie uroczystości rozpoczynającej III etap projektu ekologicznego „Na ratunek pszczołom” pani Renata Gos – wojewódzki koordynator klubów 4H.

Przed nami teraz pracowity czas wypełniania zadań III etapu projektu ekologicznego poświęconego pszczołom i owadom zapylającym.

Liderzy i członkowie Klubu 4H „Eko-żuczki”

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet