Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: środa 24 lutego 2021   |   Imieniny: Maciej, Marek

Aktualności

 

 

III SZKOLNE DNI PROFILAKTYKI W KOWALI

31-03-2014

 

Dnia 27 marca 2014 r. w Szkole Podstawowej im. gen. Antoniego Hedy ps. „Szary" w Kowali odbyły się III Szkolne Dni Profilaktyki, pod hasłem „Żyj zdrowo i kolorowo".

 

Organizatorami imprezy profilaktycznej były: pani pedagog Karolina Lach i nauczycielki Sylwia Kaczmarczyk i Katarzyna Pabian. Celem przedsięwzięcia było uwrażliwienie naszych uczniów jak i rodziców na ważną rolę prawidłowego, zdrowego żywienia w myśl hasła: „Zdrowy umysł, zdrowe ciało, gdy witamin w nim niemało”. Przygotowania do tego wydarzenia trwały prawie trzy tygodnie. Wszyscy uczniowie, przedszkolaki, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz pani dyrektor Małgorzata Markiewicz aktywnie włączyli się w realizację różnorodnych działań zaplanowanych na ten dzień. Uczniowie wraz z wychowawcami poszczególnych klas przygotowywali plakaty na temat zdrowego żywienia, zakładali ogródki klasowe i hodowali cebulkę, pietruszkę i wiele różnorodnych ziół, odbywały się pogadanki i warsztaty kulinarne, na których uczniowie wykonywali zdrowe potrawy. Efekty widać było już po przekroczeniu progu szkoły. Pani dyrektor rozpoczynając spotkanie, serdecznie powitała przybyłych gości ze szczególnym uwzględnieniem wójta Gminy Sitkówka-Nowiny pana Stanisława Baryckiego. Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwała pani Stanisława Polowczyk – Walas, tzw. „główny prowadzący”.

Dni Profilaktyki w szkole w Kowali od trzech lat odbywają się pod różnymi hasłami w zależności od programów jakie w danym roku realizuje się w szkole. W roku szkolnym 2013/2014 III Szkolne Dni Profilaktyki, pod hasłem „Żyj zdrowo i kolorowo” są podsumowaniem trzech projektów: „Ruch i zdrowe żywienie”, „Trzymaj formę” oraz innowacji pedagogicznej pod hasłem „Poznajemy zawody”, która w marcu związana była z zawodem kucharza.

Jako pierwszy z gości zabrał głos pan Wiesław Stanisławiak – koordynator projektu szwajcarsko-polskiego, pt.: „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”, który szkoła realizuje pod roboczym tytułem „Ruch i zdrowe żywienie. Pan Stanisławiak zwrócił uwagę, jak duży problem nadwagi występuje wśród młodzieży w Polsce i wyraził zadowolenie, że tego typu inicjatywy są podejmowane w naszej placówce. Stwierdził, że szkoła w Kowali jest widoczną i wyróżniającą się placówką na mapie edukacyjnej województwa świętokrzyskiego, co jest zasługą całej społeczności szkolnej: dyrekcji, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.

Ważnym elementem uroczystości były warsztaty kulinarne przeprowadzone przez uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach pod kierunkiem pani Haliny Błaszczyk nauczycielki zawodu z w.w. szkoły, która przyjechała do Kowali ze swoimi uczniami, którzy wykonali zdrową sałatkę oraz dietetyczne owsiane ciasteczka, które cieszyły się dużą popularnością podczas degustacji.

Uczniowie szkoły w Kowali w trakcie Tygodnia Profilaktyki uczestniczyli w pogadankach odnoście zdrowego odżywiania. Na lekcjach uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali ogródki ziołowe, które można było podziwiać podczas uroczystości, a także plakaty konkursowe, pt.: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Prace były oceniane przez jury w składzie: pan wójt Stanisław Barycki, pan Wiesław Stanisławiak – wizytator i metodyk ŚCDN w Kielcach i pani dyrektor szkoły Małgorzata Markiewicz. A oto wyniki konkursu: I miejsce klasa V, II miejsce klasa III, III miejsce klasa IV. Poszczególne klasy podczas szkolnych warsztatów kulinarnych przygotowały zdrowe potrawy do degustacji, m.in.: koreczki warzywne, zupa krem z groszkiem ptysiowym, koktajl owocowy, kanapeczki z twarożkiem ze szczypiorkiem oraz kanapki wiosenne. Podsumowaniem zdobytej wiedzy były przedstawienia profilaktyczne w wykonaniu dzieci. Uczniowie klasy II i III prezentowali się w przedstawieniu pt.: „Zdrowy Jaś i zdrowa Małgosia” pod kierunkiem pań: Katarzyny Dąbrowskiej i Marii Tomaszewskiej. Wspierani byli wokalnie przez oddziały przedszkolne Krasnoludki i Leśne Skrzaty przygotowane pod kierunkiem pań: Małgorzaty Boniakowskiej i Ewy Wołowiec-Pękalskiej. Uczniowie z klas IV-VI przygotowały pod opieką organizatorek i opiekuna szkolnego koła teatralnego pani Marzanny Krajewskiej przedstawienie pt.: „Mamo tato, co ty na to” i scenkę antynikotynową „O Jasiu – palaczu”. Furorę zrobił pokaz mody „Radosne pląsy warzyw i owoców” w wykonaniu przedszkolaków z oddziału przedszkolnego pod kierunkiem pani Ewy Wołowiec- Pękalskiej.

Na uroczystość zaproszeni zostali również specjaliści, którzy dzielili się z nami swoją wiedzą z zakresu wpływu właściwego odżywiania na organizm człowieka. Naszą szkołę odwiedziła pani Renata Antos dyrektor Policealnej Szkoły Medycznej im. Hanny Chrzanowskiej z Morawicy wraz z paniami Anetą Paździeż – dietetyczką, Tamarą Rucińską – dietetyczką i ratownikiem medycznym, Moniką Kaczor – fizjoterapeutką, a także Katarzyną Domagałą – kosmetyczką. Podczas swoich wystąpień w sposób obrazowy ilustrowały one, m.in. jak dużo cukrów mimowolnie dzieci spożywają każdego dnia.

Odnośnie programu „Trzymaj Formę” głos zabrał Łukasz Fronk – kierownik Oddziału Promocji Zdrowa i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Zwrócił uwagę, że jest to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o dwukierunkowym podejściu: promującym przyjemne zbilansowane odżywianie połączone z aktywnością fizyczną.

Miłym zaskoczeniem dla gości był „Konkurs niespodzianka”, gdzie 4 drużyny: goście – rodzice – nauczyciele – uczniowie, rywalizowały ze sobą. Uczestnicy mieli za zadanie z produktów znajdujących się na stolikach przygotować zdrową przekąskę w ciągu 7 minut. Zmagania umilała muzyka, a pozostali w tym czasie mogli degustować potrawy wcześniej przygotowane przez dzieci z poszczególnych klas: przedszkole (zupa krem z brokułów i koreczki), kl. IV (koktajl owocowy), kl. V (zdrowe kanapki), kl. VI (twarożek z cebulką) oraz przez panie: Halinę Musiał (placek jogurtowy na mące kukurydzianej), Małgorzatę Lużyńską (domowy chleb) oraz panie Kowalanki (tradycyjny chleb wiejski). Na koniec jury po burzliwych obradach i degustacji konkursowych potraw wyłoniło zwycięską drużynę - nauczycieli. Nagrodą dla wszystkich uczestników była zdrowa przekąska.

Pani Agnieszka Wierzbicka z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy wraz z Działem Promocji i Profilaktyki Onkologicznej, które mieszczą się przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii przygotowała stoisko promujące profilaktykę nowotworów poprzez zdrowy styl życia oraz wykonywanie badań cytologicznych i mammograficznych. Uczniowie otrzymali komiksy promujące zdrowy styl życia, a ich rodzice gadżety promujące badania wraz z informacją o tym, gdzie można takie badania wykonać.

Na zakończenie uroczystości uczestnicy mogli skorzystać z nieodpłatnych konsultacji dietetyczki, kosmetyczki, fizjoterapeutki. Panie z Policealnej Szkoły Medycznej w Morawicy przywiozły ze sobą specjalistyczny sprzęt medyczny do badania skóry twarzy, wagę do pomiaru tkanki tłuszczowej, zawartości wody w organizmie. Uczestnicy spotkania mogli również dokonać zakupu zdrowych przypraw, ziół, akcesoriów medycznych na stoisku IwanMED – Sklepy medyczne Monika Iwan.

Przygotowaliśmy również stoisko pod nazwą „Kiermasz świąteczny” , gdzie można było zakupić stroik świąteczny i ozdoby wielkanocne na nadchodzące święta.

Chcieliśmy złożyć serdeczne podziękowania naszym sponsorom Piekarni pod Telegrafem, panu Radosławowi Stokowcowi oraz paniom Kowalankom i panu Adamowi Głogowskiemu, którzy wsparli nas w przygotowaniach do III Szkolnych Dni Profilaktyki.

Działania naszej szkoły znalazły pozytywny oddźwięk wśród przybyłych gości, jak i licznie zgromadzanych rodziców. Podziękowania i pochwały napływały z różnych środowisk, a miłym zaskoczeniem był list gratulacyjny skierowany na ręce pani dyrektor przez Kuratora Oświaty panią Małgorzatę Muzoł.

Dyrektor szkoły pani Małgorzata Markiewicz oraz panie koordynatorki III Dni Profilaktyki w szkole w Kowali: Karolina Lach, Sylwia Kaczmarczyk i Katarzyna Pabian pragną złożyć serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację szkolnej imprezy. Pokazaliśmy, że potrafimy „Żyć zdrowo i kolorowo”.


DZIĘKUJEMY!!!

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet