Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: piątek 26 lutego 2021   |   Imieniny: Aleksander, Mirosław

Aktualności

 

 

STUDENTKI AIESEC Z CHIN I GRUZJI PROWADZIŁY ZAJĘCIA JĘZYKOWE DLA UCZNIÓW ZSP W NOWINACH

28-03-2014

 

W dniach 10-14.03 gościliśmy w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach dwie studentki zrzeszone w AIESEC – Ting Ting Cui z Chin i Mari Lagvilava z Gruzji.

 

Przez tydzień prowadziły zajęcia z uczniami mające na celu przybliżenie tradycji i kultury swoich krajów, a przy okazji doskonalenie języka angielskiego, jedynego w jakim się porozumiewano. Zajęcia były bardzo intrygujące, uczniowie mogli poznać odmienność kultur, zwyczajów i kuchni, historię i geografię tych egzotycznych krajów. Dodatkowo można było wziąć udział w warsztatach origami czy nauczyć się pisowni chińskich znaków – Tingting okazała się świetną nauczycielką.

AIESEC to największa z międzynarodowych organizacji studenckich, działa aż w 120 krajach na świecie. Główna działalność opiera się na tworzeniu platformy dla młodych ludzi, która umożliwia odkrywanie i rozwój ich potencjału, zapewnia udział w międzynarodowych stażach i dostęp do aktywnego zdobywania wiedzy.

Warsztaty językowe pomogły uczniom w pozbyciu się lęku przed mówieniem w obcym języku a udana komunikacja dodała im pewności siebie i pokazała praktyczną przydatność nauki języka angielskiego Uczniowie wszystkich klas z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w niecodziennych lekcjach, które z pewnością zachęciły ich do podróżowania i zwiedzania niezwykłych krajów oraz jeszcze bardziej zmotywowały do nauki języka angielskiego.

Ale nie tylko uczniowie zyskali na prowadzonych zajęciach. Obie studentki bardzo chwaliły polską gościnność oraz kuchnię, która bardzo przypadła im do gustu. Był to ich drugi tydzień pobytu w województwie świętokrzyskim. Podczas wizyty w Nowinach, studentki spotkały się z wójtem gminy panem Stanisławem Baryckim, a oprowadzane przez dyrektora ZSP pana Arkadiusza Jędrasa zwiedziły Muzeum w Tokarni, Muzeum Geologiczne w Kielcach a także Zamek w Chęcinach. Szczególnie wzruszający moment spotkał Gruzinkę Mari, która została zaproszona na kolację przez mieszkającą w gminie rodzinę pochodzącą z Gruzji.

Wizyta Mari i Tingting w ZSP w Nowinach przyniosła wiele pozytywnych wrażeń i przyczyniła się do lepszego zrozumienia oraz większej tolerancji dla odmienności kulturowej, rasowej i religijnej. Jest to doświadczenie, które z całą pewnością warto powtórzyć.

 

Katarzyna Grudziecka/ZSP w Nowinach

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet