Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: czwartek 23 stycznia 2020   |   Imieniny: Klemens, Rajmund

Aktualności

 

 

WYJĄTKOWA WYPRAWA DO ŚWIATA PORCELANY

27-12-2013

 

W dniu 20 grudnia 2013 roku uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Kowali uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Ćmielowa, gdzie zwiedzili Żywe Muzeum Porcelany.

 

Wyjazd odbył się w ramach realizowanej w naszej szkole innowacji pedagogicznej Poznajemy Zawody i miał na celu przybliżenie uczniom pracy osób produkujących porcelanę. Organizatorkami były panie Sylwia Kaczmarczyk i Karolina Lach, które są koordynatorami całego projektu.

„Fabryka Porcelany AS Ćmielów zatrzymała w czasie ponadczasowe wartości i osiągnięcia pokoleń ludzi pracujących w porcelanie. Odtworzyła najlepsze wzory, tradycje i wartości, ponieważ porcelana to więcej niż szlachetny wyrób" – tymi słowami przywitała nas pani przewodnik po muzeum. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia filmów edukacyjnych, podczas których zapoznaliśmy się z kolejnymi etapami produkcji porcelany. Wchodziliśmy do zabytkowego pieca, w którym dawniej wypalano porcelanę. Następnie mogliśmy zobaczyć na własne oczy jak wytwarzane są porcelanowe figurki w Żywym Muzeum Porcelany, z jakich składników produkuje się masę porcelanową. Dzieci własnoręcznie wlewały masę do form i wyjmowały już gotowe odlewy. Uczniowie podczas pobytu w muzeum dowiedzieli się ciekawych informacji m.in.: że Ćmielów jest jednym miejscem w Polsce, gdzie produkuje się różową porcelanę, po czym poznać, że naczynie jest porcelanowe, ile czasu zajmuje wyprodukowanie np. filiżanki, czy też jakie są metody zdobienia naczynia. Mieliśmy również okazję zobaczyć jak pani ręcznie, małym pędzelkiem dekoruje talerz, a także porozmawiać z nią i zadać pytania. Kolejnym etapem pobytu w muzeum było zwiedzanie Wystawy Starej Porcelany. Dzięki zebranym tam okazom mogliśmy prześledzić jak zmieniały się style, formy, dekoracje wyrobów porcelanowych oraz co inspirowało twórców w różnych okresach. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiły ręcznie malowane na porcelanie obrazy, np. Mona Lisa, Relikwie Świętego Krzyża, Matka Boska Częstochowska.

Ostatnim, ale niezapomnianym punktem wycieczki były warsztaty ceramiczne. Tam pod okiem instruktora, każdy z uczniów samodzielnie wykonywał porcelanową różę. Na koniec zwiedzania każde dziecko otrzymało pamiątkowy kubek oraz zrobioną przez siebie różę. Niektórzy robili jeszcze „gwiazdkowe" zakupy pamiątkowych filiżanek. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Opiekę nad dziećmi w czasie wyjazdu sprawowały panie: Katarzyna Pabian, Marzanna Krajewska, Stanisława Polowczyk- Walas oraz Sylwia Kaczmarczyk.

Serdeczne podziękowania dla naszych sponsorów firmy Bruk-Bet oraz Dyckerhoff, którzy wsparli finansowo innowacyjne działania naszej szkoły.

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: -1 °C
Ciśn.: 999 hPa
Wiatr: 4 km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet