Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: środa 24 lutego 2021   |   Imieniny: Maciej, Marek

Aktualności

 

 

LEKCJA PATRIOTYZMU

02-05-2013

 

25 kwietnia 2013 roku Szkoła Podstawowa im. Gen. Antoniego Hedy ps. „Szary” w Kowali została uhonorowana „złotym medalem opiekuna miejsc pamięci narodowej”. W ramach ceremonii przyznania tego wyjątkowego odznaczenia, zgromadzeni goście mieli przyjemność obejrzenia występu artystycznego przygotowanego przez uczniów i grono pedagogiczne.

 

Uroczystość rozpoczęła się od powitania przez dyrektor Małgorzatę Markiewicz wszystkich przybyłych osób. Następnie na salę zostały wprowadzone poczty sztandarowe wystawione przez Ochotniczą Straż Pożarną oraz Szkołę Podstawową im. gen. Antoniego Hedy ps. „Szary” w Kowali. Ponadto swoją obecnością zaszczycił nas Sztandar Światowego Związku Żołnierzy AK Środowiska Szaraków ze Skarżyska Kamiennej wystawiony przez Polskie Drużyny Strzeleckie,pełniący zarazem rolę szczególnego gościa naszej gminy.

Po krótkim przemówieniu wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek, będący jednocześnie Przewodniczącym Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Walk i Męczeństwa,zawiesił na sztandarze placówki oświatowej w Kowali złoty medal. Momentem kulminacyjnym była prezentacja sztandaru chwile po nadaniu nagrody znajdującym się na sali gościom. Wśród nich byli między innymi: wójt gminy Sitkówka-Nowiny Stanisław Barycki z małżonką, zastępca wójta Krzysztof Rym, przewodniczący Rady Gminy Sebastian Nowaczkiewicz, skarbnik gminy Joanna Młynarczyk-Kusińska, sołtys Kowali Renata Posłowska, Grzegorz Toporek - dyrektor ZOSiP w Nowinach, członkinie zespołu „Kowalanki”, a także radni, nauczyciele i mieszkańcy Kowali.

Chwile po uroczystym wyprowadzeniu pocztów sztandarowych z auli szkoły podstawowej, rozpoczęła się część artystyczna. Absolwenci i uczniowie ze szkolnego koła teatralnego kierowanego przez Marzannę Krajewską recytowali wiersze i odgrywali krótkie scenki, które swoją tematyką nawiązywały do czasów okupacji i walk powstańczych.O stronę muzyczną przedstawienia zadbały nauczycielka Magdalena Stańczyk oraz uczennica Marta Brzoza, która przepiękną grą na skrzypcach wyraźnie wprawiła w zachwyt wszystkich obecnych na sali. Przez cały ten czas można było również oglądać prezentowany w tle pokaz slajdów historycznych.

Na zakończenie głos zabrali goście. Najważniejszym z nich była bez wątpienia córka generała Antoniego Hedy ps. „Szary”Teresa Heda-Snopkiewicz. Podziękowała dyrekcji szkoły za pamięć oraz opiekę nad miejscami, o których z upływem lat pamięta coraz mniej osób, wspominając jednocześnie ze wzruszeniem dzień 11 listopada 2009r., kiedy to Szkole Podstawowej w Kowali zostało nadane imię jej zmarłego ojca. Następnie Prezes Światowego Związku AK Środowiska Szaraków Manswet Misztal, walczący u boku generała, wspólnie z jego przyjaciółką (u której „Szary” niejednokrotnie kwaterował), Genowefą Piotrowską,wręczyli na ręce dyrektor szkoły specjalne podziękowania, które wcześniej zostały odczytane przed zgromadzoną publicznością.

Szkoła Podstawowa w Kowali zasłużyła na słowa uznania za kultywowanie i pamięć o bohaterach narodu. Nasza gmina może być dumna za postawę prezentowaną zarówno przez dyrekcję, grono pedagogiczne jak i samych uczniów, którzy podczas ceremonii bez wstydu i z należytym szacunkiem uczestniczyli we wszystkich wydarzeniach. Za najlepszą puentę mogą tutaj posłużyć słowa wicewojewody, który powiedział: „Jestem bardzo zadowolony i chciałem podziękować za to, że Szkoła Podstawowa w Kowali poza lekcją dydaktyczną udziela swoim uczniom również pięknej lekcji patriotyzmu”.

W imieniu sołectwa Kowala i Kowala Mała Wójt Gminy Stanisław Barycki wyraził radość i wdzięczność z racji uhonorowania sztandaru szkoły, również jako były mieszkaniec Kowali Małej.

Paweł Giertuga

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet