Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: piątek 7 sierpnia 2020   |   Imieniny: Kajetan, Klaudia

Aktualności

 

 

BONFRE NIGHT W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

22-11-2013

 

W ramach działań Comenius i współpracy ze szkołą w Wielkiej Brytanii Cannock grupa przedszkolna 3-4 latków miała poznać jedną z tradycji swoich partnerów.

 

KRASNOLUDKI w przystępny sposób otrzymały informacje o uroczystości brytyjskiej zwaną Bonfire Night – po polsku Spisek Prochowy lub Noc Ogniska. Mianowicie … według historii Bonfire Night to Dzień Guya Fawkesa inaczej angielskie święto ludowe  obchodzone hucznie 5 listopada w rocznicę wykrycia spisku prochowego Guya Fawkesa, będącego próbą wysadzenia w powietrze Parlamentu czyli Izby Lordów  (1605r.). … Na pamiątkę tego dnia  rozpalane są ogniska, można również oglądać wspaniałe pokazy sztucznych ogni. Na szczycie ogniska umieszcza się kukłę, podobną do stracha na wróble, która płonie w ognisku. Dzieci przygotowują w domach swoje kukły wyobrażające Guya Fawkesa. Kilka dni przed uroczystością krążą z nimi po okolicznych domach i zbierają pieniążki na sztuczne ognie, mówiąc ,,Penny for the Guy'' (grosz dla Guya).

 

     KRASNOLUDKI  razem z wychowawczynią Małgorzatą Boniakowską w  sali  przedszkolnej przygotowali się do zainscenizowania święta brytyjskiego BONFRE NIGHT. Dzieci z pomocą nauczycielki przygotowały makietę ogniska oraz  kukłę Guya Fawkesa, którą następnie powieźli na taczkach i jak tradycja głosi rzucili na „płomienie ogniska”. Podsumowując działanie 3-4 latki barwnie pokolorowały obrazki przedstawiające fajerwerki i Noc Ogniska.

     Przedszkolaki z Kowali przy okazji dobrej zabawy poznały obchody uroczystości  brytyjskiej, w której biorą udział nie tylko dorośli, ale również dzieci.

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet