Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: środa 8 kwietnia 2020   |   Imieniny: Dionizy, Julia

Aktualności

 

 

WIZYTA W NORTHAMPTON

28-10-2013

 

W dniach 23-27 października 2013 roku delegacja ze Szkoły Podstawowej w Kowali przebywała z wizytą roboczą w szkole partnerskiej w Northampton w Wielkiej Brytanii.

 

Pani dyrektor Małgorzata Markiewicz oraz szkolny koordynator programu Comenius, pani Anna Głogowska-Frączek miały możliwość obejrzenia katolickiej placówki, w której na co dzień uczą się dzieci pochodzące z wielu państw świata. W pierwszym dniu pobytu delegacje zostały uroczyście powitane przez uczniów, każdy z nas usłyszał przemówienie w ojczystym języku. Były to niezwykle wzruszające chwile, zwłaszcza gdy brytyjscy uczniowie podnosili polską flagę, a w tle słychać było „Mazurek Dąbrowskiego”. Przedstawiciele Polonii opowiedzieli nam o swoich doświadczeniach w Anglii oraz poczęstowali brytyjską herbatą z mlekiem J

Poszczególne delegacje z państw partnerskich zwiedziły całą szkołę. Szczególnie spodobało nam się przedszkole, gdzie 5-latki przygotowywały zupę, krojąc warzywa wielkimi i ostrymi nożami! W placówce znajduje się kaplica, a każda klasa ma swojego świętego patrona. Nauczyciele uczący w poszczególnych klasach korzystają z pomocy asystenta oraz jednego bądź dwóch nauczycieli osób ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się. Dlatego też w niektórych salach spotykaliśmy aż 4 nauczycieli pracujących równocześnie z jedną klasą!

Uczniowie w Wielkiej Brytanii rozpoczynają dzień od apelu w sali gimnastycznej, a następnie przechodzą do swoich sal na zajęcia lekcyjne. Nie muszą oni płacić za swoje podręczniki szkolne, ani za przybory – co jest niewątpliwą pomocą dla rodziców. Jak powiedziała nam polska bibliotekarka, dzieci bardzo chętnie czytają i kupują sobie używane książeczki na organizowanych przez szkołę kiermaszach.

Szczególnie pozytywne wrażenie zrobiła na nas dyscyplina panująca w placówce. Dzieci noszą mundurki, nie biegają i nie krzyczą w trakcie przerw, a podczas codziennego apelu siedzą grzecznie i słuchają innych. Prawdopodobnie dlatego katolicka szkoła jest niezwykle popularna także wśród przedstawicieli innych religii, których dzieci uczęszczają na zajęcia i wspólnie się modlą.

Nasi gospodarze pokazali nam również starą posiadłość ziemską Rockingham Castle, gdzie lubił odpoczywać angielski pisarz Charles Dickens. Poczęstowano nas tam lokalnymi drożdżówkami ze śmietaną oraz tradycyjną herbatą…. z mlekiem!

Ponieważ nasza wizyta miała charakter roboczy, odbyliśmy też spotkania projektowe, podczas których poszczególne państwa zaprezentowały oryginalne wersje swoich legend – niektóre okazały się bardzo zabawne i całkowicie różne od naszych wcześniejszych wyobrażeń. Zaplanowaliśmy również działania na kolejny rok projektu. Każde państwo ma świętować różne uroczystości naszych partnerów i w ten sposób lepiej poznawać współpracujące kraje. Podczas kolejnych wizyt będziemy dzielić się spostrzeżeniami dotyczącymi owych świąt.

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet