Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: piątek 10 lipca 2020   |   Imieniny: Olaf, Witalis

Aktualności

 

 

CHODŹ Z NAMI PO ZDROWIE!

21-10-2013

 

Dzięki Elżbiecie Antoniak i Gminnemu Ośrodkowi Kultury „Perła” w Nowinach odbyło się pierwsze bezpłatne szkolenie z chodzenia z kijkami Nordic Walking. 16 października 2013 r. na spotkanie z instruktorką Małgorzatą Góźdź – Morawską przyszło kilkanaście osób. - Jeżeli to się państwu spodoba na pewno nie będzie to ostatnie spotkanie - deklarował Jacek Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury „Perła” w Nowinach.

 

Cóż to takiego Nordic Walking (NW)? To forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron. Dlatego osoby uprawiające NW w większym zakresie angażują mięśnie ciała: m.in. klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, mięśnie ramion i brzucha. Te mięśnie są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. Dzięki temu rozwija się siła i wytrzymałość ramion, łatwość wchodzenia na wzgórza, spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu, zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami, redukuje nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy, co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami, odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych. Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania NW w zasadzie przez każdego – bez względu na wiek, kondycję czy tuszę.

Elżbieta Antoniak chodzi z kijami od 4 lat. – Udaje mi się prawie codziennie przejść jakiś dystans. W grupie 2-3 osób chodzimy najczęściej na Berberysówkę. To bezpieczna trasa wśród zieleni. Wiele osób chodzi także wokół stadionu w Nowinach gdzie jest miękkie podłoże. W ogóle na terenie naszej gminy można by znaleźć dużo ciekawych tras. Dobrze jest rozpocząć uprawianie NW pod okiem instruktora, który nauczy nas prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać kije. Z taką inicjatywą wystąpiły do mnie mieszkanki gminy, argumentując że chcą zadbać o swoje zdrowie, a równocześnie przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu – mówi Elżbieta Antoniak, która do zorganizowania szkolenia z techniki NW namówiła Jacka Kanię, dyrektora GOK „Perła”.

- Spotykamy się dzisiaj z inicjatywy pani Eli na zajęciach z instruktorką Nordic Walking. Jeżeli to się państwu spodoba na pewno nie będzie to ostatnie spotkanie - deklarował dyrektor Jacek Kania.

Pierwsze zajęcia z Nordic Walking poprowadziła instruktorka Małgorzata Góźdź – Morawska. Przyszło kilkanaście osób. Jak dobrać kije do chodzenia? Ich długość powinna być obliczona według wzoru 0,75 x wzrost.  Inny sposób dobrania długości kijków to utworzenie kąta prostego pomiędzy łokciem a kijem złapanym za rączki.

Elżbieta Antoniak zachęca wszystkich do wspólnego marszu. - Chodź z nami! Przyłącz się do wspólnego maszerowania po zdrowie!

pie

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: 16 °C
Ciśn.: 982 hPa
Wiatr: 3 km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet