Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: środa 8 kwietnia 2020   |   Imieniny: Dionizy, Julia

Aktualności

 

 

KOWALA ODKRYWA SWOJE TAJEMNICE PRZED MŁODYMI TURYSTAMI PODCZAS VIII JESIENNEGO RAJDU GMINNEGO

04-10-2013

 

W piękny słoneczny dzień 4 października 2013 r. odbyła się już VIII edycja Jesiennego Rajdu Gminnego „Kowala 2013”. Przez coroczne spotkania i wędrówki z szóstoklasistami odkrywane były mniej i bardziej znane zakątki gminy Sitkówka- Nowiny.

 

Wędrowaliśmy w okolicach Szewc,  przez Góry Zgórskie, Pasmo Bolechowickie, Pasmo Zelejowskie, Dolinę Bobrzy. Przyszła kolej na bliższe poznanie walorów przyrodniczo-krajoznawczych Kowali. Ta niewielka miejscowość  jest znana w świecie nauki. Geolodzy z całej Polski a nawet Europy przyjeżdżają do Kowali, aby przyjrzeć się niesamowitym odkryciom chociażby ścieżek trylobitów czy zapisu wielkiego wymierania dewońskiego. Czy mieszkańcy naszej gminy wiedzą jaki „skarb” posiadają. Takie edukacyjne wędrówki może uświadomią dzieciom, że to co nasze też jest piękne i nie trzeba daleko wyjeżdżać aby zobaczyć coś unikatowego.   

Jak co roku oprawę merytoryczną i turystyczną rajdu sprawowali przewodnicy i instruktorzy ochrony przyrody:

  • Grzegorz Pabian – przewodnik świętokrzyski, pracownik Punktu Informacji Turystycznej w Nowinach,
  • Adam Pepasiński – przewodnik świętokrzyski, nauczyciel SP w Nowinach,
  • Marcin Sołtys – przewodnik świętokrzyski oraz członek   zarządu koła przewodników świętokrzyskich PTTK „Bartek” w Kielcach,
  • Katarzyna Pabian – instruktor ochrony przyrody, nauczyciel SP w Kowali.

Na trasę rajdu wyruszyliśmy spod Szkoły Podstawowej w Kowali. Pani dyrektor Małgorzata Markiewicz powitała wszystkich przybyłych nauczycieli oraz uczniów klas VI ze szkół w gminie Sitkówka-Nowiny. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali okolicznościowe butony. Wędrówka przebiegała projektowaną geoturystyczną ścieżką dydaktyczną pn. „Geologiczno-górnicze skarby Kowali”. Dzieci uczyły się rozpoznawać krzewy oraz poznali ich wykorzystywanie przez człowieka. Podczas przejść uczniowie i nauczyciele zaznajomili się z wyjątkowymi walorami krajoznawczymi wschodniej części Geoparku „Białe Zagłębie” oraz  zapoznali się z dziedzictwem geologicznym i kulturowym Kowali. Dzieci dzięki uprzejmości pana Radosława Stokowca zwiedzili zabytkowy młyn w Kowali, poznali jak przerabia się  zboże. Została przybliżona również postać słynnego mieszkańca Kowali Ignacego Skowrona – obrońcy Westerplatte.

Końcowym przystankiem rajdu był plac przy szkole w Kowali. Każdy z uczniów otrzymał ciepły poczęstunek. Podsumowaniem wędrówki był Konkurs Krajoznawczo-Turystyczny z wiadomości o regionie, do którego przystąpiły trzyosobowe zespoły z każdej szkoły podstawowej.

A oto skład poszczególnych drużyn:

  • SP Bolechowice: Marcelina Szymonek, Paula Kaczmarzyk, Damian Litwin
  • SP Kowala: Olga Wierzbicka,  Natalia Wieczorek, Jakub Litwin,
  • SP Nowiny: Wiktoria Dziedzic, Robert Gruszczyński, Kacper Kawecki,

Konkurs składał się z części geograficzno-krajoznawczej, przyrodniczej i historycznej. Maksymalnie można było uzyskać 26 punktów. Zmagania dzieci były emocjonujące. Każdy z uczestników starał sobie przypomnieć jak najwięcej informacji i udzielić prawidłowych odpowiedzi. Po podliczeniu punktacji pierwsze miejsce otrzymała Szkoła Podstawowa w Nowinach z ilością punktów 24, drugie – Szkoła Podstawowa w Kowali 23 punkty, a trzecie – Szkoła Podstawowa w  Bolechowicach – 16 punktów.

Zakończenie rajdu uświetnił wójt gminy Sitkówka-Nowiny – Stanisław Barycki. Odniósł się z  sentymentem do Kowali, gdyż jest to jego rodzinna miejscowość. Wręczył dyplomy i nagrody uczestnikom konkursu. Pogratulował wiedzy oraz podziękował wszystkim za aktywny wkład w rajd.

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: 11 °C
Ciśn.: 991 hPa
Wiatr: 3 km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet