Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: niedziela 18 kwietnia 2021   |   Imieniny: Bogusława, Alicja

Aktualności

 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA POD HASŁEM „ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ”

20-09-2013

 

Segregują śmieci wszystkie grzeczne dzieci. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kowali aktywnie włączyli się do ogólnopolskiej akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. 20 września 2013 r. przeprowadzono szkolne działania , której koordynatorem była Katarzyna Pabian. Całemu przedsięwzięciu przyświecało hasło „Segregacja śmieci to nie łatwa sprawa, gdy poznasz zasady będzie zabawa".

 

W ramach podjętych w tym dniu działań odbył się apel o charakterze edukacyjnym. Uczniowie poznawali zasady przygotowywania śmieci przed wrzuceniem ich do kolorowych pojemników. Odbył się pokaz prezentacji multimedialnych przygotowanych perz uczennice klasy VI : Olgę Wierzbicka oraz Natalię Wieczorek. Z dużym zainteresowaniem dzieci oglądały filmy animowane: „Czysto Ładnie i bez śmieci – rady pana śmietnika dla wszystkich dzieci" , „Plastikowe odpady – materiał do recyklingu" . Ukazywały one zasady selektywnej zbiórki śmieci.

 

Dzieci dowiedziały się, co należy robić z odpadami biodegradalnymi typu trawa, liście czy odpadki kuchenne. Również ważnym aspektem było uświadomienie uczniom, że niektóre śmieci wyrzucone do ogólnych pojemników mogą stać się niebezpiecznymi toksynami i dlatego należy je wrzucać do odpowiednich koszy, tak jak przeterminowane leki do specjalnych pojemników w aptekach. Uczniowie poznali kolorystykę worków, które w naszej gminie są stosowane do segregowania odpadów typu papier, szkło, plastik. Na koniec części edukacyjnej uczniowie musieli wskazać się wiadomościami zdobytymi podczas spotkania. Rozwiązywali rebusy, odpowiadali na pytania w quizie ekologicznym. Za prawidłowe odpowiedzi dzieci otrzymały drobne upominki.


Druga praktyczna część odbyła się pod hasłem „kwiaty zamiast śmieci". Uczniowie wyposażeni w narzędzia ogrodnicze przystąpili do sadzenia roślin. Do tych działań aktywnie włączył się Samorząd Uczniowski, której opiekunem jest pani Stanisława Walas. Na wszystkich uczestników sprzątania świata czekała nagroda w postaci pieczonych kiełbasek. Akcja przyniosła praktyczne korzyści - uczniowie zdobyli ważne wiadomości, które pozwolą im prawidłowo segregować śmieci w domu. Natomiast przyszkolne ogródki poszerzyły się i wzbogaciły w nowe rośliny, a uczniowie mieli satysfakcję, że zasadzili je własnoręcznie. Uczniowie klasy I i II wraz z wychowawczyniami stworzyli klasowe ogródki roślinne składające się z ziół i innych roślin użytkowych.

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet