Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: środa 29 listopada 2023   |   Imieniny: Błażej, Saturnin

Aktualności

 

 

W Kowali hucznie świętowano dożynki Gminy Sitkówka-Nowiny

17-08-2016

 

Występy lokalnych artystów i „Kabaretu z Konopi”, koncerty zespołów „Arianie” oraz „Jędrusie”, liczne konkursy i zabawy, degustacje tradycyjnych potraw i oczywiście powitanie wszystkich przybyłych gości chlebem, tym razem wypieczonym w najprawdziwszym piecu chlebowym przez „Kowalanki” – w tym roku hucznie świętowano dożynki Gminy Sitkówka-Nowiny, które odbyły się 14 sierpnia na placu Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowali.

 

Rozśpiewany i kolorowy korowód dożynkowy prowadzony przy dźwiękach Gminno-Szkolnej Orkiestry Dętej z Nowin wyruszył spod Szkoły Podstawowej w Kowali pod remizę OSP, gdzie punktualnie o godzinie 14:00 odbyła się uroczysta Msza Święta. Licznie zgromadzeni wierni w modlitwie dziękczynnej podziękowali za zebrane plony i modlili się o urodzaj. Poświęcenia wieńców uplecionych z tegorocznych zbóż i kwiatów przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich dokonał Józef Knap, proboszcz parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Brzezinach. – Panie błogosław rolnikom, aby dzięki polityce władz mogli cieszyć się i godnie żyć z owoców swojej pracy – mówił ks. proboszcz Józef Knap. Uroczystą oprawę mszy świętej przygotował Chór Nowina wraz z Gminno-Szkolną Orkiestrą Dętą z Nowin.


Starostowie dożynek przekazali chleb na ręce gospodarza gminy

Starostami tegorocznych dożynek byli: Anna Malicka i Janusz Porzucek – mieszkańcy gminy Sitkówka-Nowiny. Zgodnie ze staropolskim zwyczajem przekazali oni chleb na ręce gospodarza gminy, wójta Sebastiana Nowaczkiewicza. – Nie srebrem, nie złotem, ale tym drogim klejnotem, tymi kłosami cośmy z pola zebrali, w ręce gospodarza szczerze dziś oddali. Składamy plon, a z nim szczęście w dom – mówił starosta Janusz Malicki. – Przynieśliśmy plon w gospodarza dom, krójcie nie dużo nie mało, żeby nikomu nie brakowało – zaznaczyła starościna Anna Malicka. – Obiecuję dzielić ten chleb równo i sprawiedliwie, aby wszystkim starczyło – powiedział Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Sitkówka-Nowiny odbierając chleb z rąk starostów dożynek. – Dożynki są ukoronowaniem trudu rolników, jaki wkładają w prace na roli. Szanowni rolnicy, w dniu święta plonów z wdzięcznością chylę czoła przed wami, dziękując za chleb codzienny i wszystkie produkty, jakie zawdzięczamy waszej ciężkiej pracy. Świadomy waszego trudu i poświęceń w imieniu własnym oraz mieszkańców oddaję wam należny szacunek, a wszystkim gościom i mieszkańcom naszej gminy życzę, aby chleba w naszych domach nigdy nie zabrakło – podkreślał wójt Sebastian Nowaczkiewicz. Do tych życzeń dołączyli także zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: Senator Krzysztof Słoń, Posłowie na Sejm RP Anna Krupka i Andrzej Kryj, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, radni sejmiku Grzegorz Gałuszka i Henryk Milcarz, wicestarosta powiatu Kieleckiego Zenon Janus, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Ryszard Barwinek, radni Rady Powiatu w Kielcach Bogumiła Kowalczyk i Kazimierz Bielecki, Przewodnicząca Rady Gminy Sitkówka-Nowiny Zofia Duchniak, Burmistrz Miasta i Gminy Płoty Marian Maliński, który z partnerską wizytą gościł na terenie gminy Sitkówka-Nowiny wraz z delegacją, obecnością zaszczycił też Mer ukraińskiego miasta Bracław Witalij Mazur z delegacją, zastępca wójta gminy Morawica Marcin Dziewięcki, zastępca burmistrza miasta Chmielnik Mariusz Ściana, Wojewódzki Komendant Uzupełnień ppłk. Mirosław Smerdzyński, Komendant Miejski Policji w Kielcach Tomasz Zawadzki. Wśród gości nie zabrakło również zastępcy wójta gminy Sitkówka-Nowiny Łukasza Barwinka, Sekretarz Gminy Sitkówka-Nowiny Izabeli Dziewięckiej, Skarbnik Gminy Sitkówka-Nowiny Joanny Młynarczyk-Kusińskiej, kierowników, dyrektorów jednostek Urzędu Gminy oraz radnych Rady Gminy Sitkówka-Nowiny i sołtysów, a także pracowników Urzędu i licznie przybyłych mieszkańców gminy.

 

Chleb wypieczony w najprawdziwszym piecu chlebowym

 Po uroczystym obrzędzie przekazania chleba i złożeniu przez zaproszonych gości życzeń rolnikom nastąpiło tradycyjne ośpiewanie wieńców dożynkowych. Na scenie wystąpiły zespoły: Bolechowiczanie, Szewczanki i Kowalanki. Słuchając pięknych pieśni obrzędowych wszyscy przybyli goście zostali poczęstowani tradycyjnym chlebem wypieczonym z tegorocznej mąki. A chleb na tegoroczne dożynki został upieczony w najprawdziwszym piecu chlebowym, jaki stanął w Kowali. – Zakwas trzeba zrobić wieczorem i całą noc musi stać, żeby był dobry i wyrósł. Rano wstaję i mieszam ten chlebek, żeby znów urósł w dzieży. W piecu trzeba napalić do temperatury przynajmniej 250 stopni. Wysokość temperatury badam mąką pszenną. Piec trzeba pilnować, ognie rozgarniać, żeby równo się paliło i wtedy wkładam chleb do pieca, a podpłomyki rzucam luzem. Chleb musi się piec około 1,5 godziny – zdradziła Jadwiga Brzoza, która chleb metodą tradycyjną piecze od blisko pół wieku.

 

Misternie uplecione wieńce zachwycały pięknem

 A jak dożynki to nie tylko tradycyjny chleb, ale i korona żniwna. Te misternie uplecione dzieła sztuki stanęły tuż przed sceną, aby można było je podziwiać. Z podziwu też nie mogli wyjść członkowie jury konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowych, w skład którego weszli: Skarbnik Gminy Sitkówka-Nowiny Joanna Młynarczyk-Kusińska, Przewodnicząca Rady Gminy Sitkówka-Nowiny Zofia Duchniak oraz Lech Lewandowski – doradca rolniczy z Powiatowego Zespołu Doradczego w Kielcach. Wszystkie wieńce były wysokie i bardzo okazałe. Jak zgodnie podkreślały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, trzeba włożyć wiele pracy w przygotowanie wieńca dożynkowego. – Najpierw zbieramy zboża z pól – żyto, jęczmień, owies, pszenicę, proso i suszymy. Następnie najczęściej panowie przygotowują konstrukcję, a my później pleciemy wieniec. Prace trwają długo i wymagają sporo zaangażowania – zgodnie przyznały twórczynie tych misternych dzieł sztuki. W tym roku konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wygrały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kowali, których dzieło wzbudziło zachwyt wszystkich jurorów i publiczności. To właśnie wieniec Kowalanek będzie reprezentował Gminę Sitkówka-Nowiny podczas dożynek Powiatu Kieleckiego, które odbędą się w ostatnią niedzielę sierpnia w Masłowie.

 

Konkursy dożynkowe rozstrzygnięte

 Podczas dożynek zostały ogłoszone wyniki gminnych konkursów dożynkowych. I tak, w konkursie na „Piękną i Bezpieczną zagrodę – przyjazną środowisku” miejsce I zdobyli Państwo Katarzyna i Grzegorz Kasperk z Woli Murowanej, a miejsce II zdobyli Państwo Wiesława i Mirosław Krupa z Bolechowic. W konkursie na „Najpiękniejsze otoczenie bloku mieszkalnego” na I miejscu uplasowała się Wspólnota Mieszkaniowa ul. Białe Zagłębie 5. Miejsce II zdobyła Wspólnota Mieszkaniowa ul. Białe Zagłębie 19. Na miejscu III znalazła się Wspólnota Mieszkaniowa ul. Białe Zagłębie 13, a na miejscu IV Wspólnota Mieszkaniowa ul. Białe Zagłębie 1. W konkursie na „Najpiękniejsze podwórko lub obejście w domkach jednorodzinnych” miejsce I zdobyła Marlena Rylska-Mościcka z Szewc. Miejsce II przypadło Państwu Jadwidze i Markowi Olesiak ze Zgórska. Na miejscu III uplasowali się Państwo Joanna i Zbigniew Kowalczyk ze Zgórska, a miejsce IV zdobyła Małgorzata Kowalska ze Zgórska. Nagrody wręczył wójt gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz wraz ze Sławomirem Sobczykiem zastępcą kierownika Referatu Infrastruktury, Inwestycji, Nieruchomości i Ochrony Środowiska.

 

Na scenie stanęli wspaniali artyści

 Podczas dożynek nie zabrakło też licznych atrakcji. Na scenie stanęli młodzi artyści. Anna Kusińska zachwyciła głosem w piosenkach: Zostań moją przyjaciółką, Straszny budzik i Czekolady, ach!, a Wiktoria Basiak dała brawurowy występ w piosenkach: Gołębi song i Bop to the top. Jak podkreślała prowadząca dożynki Edyta Bobryk, kierownik ds. kultury GOK „Perła” w Nowinach, to młode i bardzo dobrze zapowiadające się artystki. Po nich na scenie wystąpił „Kabaret z Konopi”, który rozbawił gości do łez, a koncerty zespołu „Arianie” i Kapeli „Jędrusie” porwały publiczność do tańca.

 

Nie zapomniano o najbardziej potrzebujących mieszkańcach gminy

Bardzo dobrze bawiono się podczas tegorocznego święta plonów, jednakże nie zapomniano przy tym o najbardziej potrzebujących mieszkańcach naszej gminy. Podczas dożynek to właśnie dla nich przeprowadzono dwie akcje charytatywne w postaci zbiórki pieniędzy. – Dożynki to nie tylko wspaniała zabawa, ale także doskonała okazja do pomocy najbardziej potrzebującym. Tym razem zbieraliśmy pieniądze na chorego Jasia Stępnia z Kowali oraz na rodzinę z Szewc, której na początku sierpnia spłonęła stodoła i część domu. Jest to rodzina w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Obie zbiórki będą prowadzone również po dożynkach – zapowiedział zastępca wójta gminy Sitkówka-Nowiny Łukasz Barwinek. – Jeśli chodzi o chorego na chorobę nowotworową Jasia to nie jest pierwsza taka nasza akcja – mówi Renata Posłowska, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Sitkówka-Nowiny. – Jaś w ubiegłym roku w lipcu przeszedł trudną operację. Od tamtej pory nie chodzi i nie siedzi, chociaż przed chorobą był bardzo żywym dzieckiem. Zbieramy obecnie na bardzo drogą rehabilitację dla niego, po której już widać poprawę – zaznacza radna Renata Posłowska, składając serdeczne podziękowania dla dwóch kwestujących na rzecz małego Jasia dziewczynek: Katarzyny Woś i Izabeli Mrozik oraz dla wszystkich, którzy ofiarowali datki na rzecz chorego chłopca.

Trzeba przyznać, że tegoroczne święto plonów w gminie Sitkówka-Nowiny ściągnęło tłumy gości. Zabawa była znakomita, a na zakończenie zaproszono wszystkich na dyskotekę pod gwiazdami.

 

Agnieszka Olech

PODZIĘKOWANIA

Wójt Gminy Sebastian Nowaczkiewicz składa podziękowania komitetowi organizacyjnemu tegorocznych dożynek na czele z Zastępcą Wójta Panem Łukaszem Barwinkiem, Panu Jackowi Kani dyrektorowi GOK „Perła" i Pani Edycie Bobryk za prowadzenie tegorocznych dożynek oraz zaangażowanie w ich organizację. Dziękuję strażakom z ochotniczych straży pożarnych, kołom gospodyń wiejskich, sołtys Pani Renacie Posłowskiej i wszystkim osobom zaangażowanym w tegoroczne dożynki.Organizatorzy dożynek – Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny oraz Gminny Ośrodek Kultury „Perła” w Nowinach – składają serdeczne podziękowania na ręce sponsorów dożynek, wśród których znaleźli się: Firma Jadar, Wodociągi Kieleckie SA, Dyckerhoff Polska, Laffarge, Midas, Petrofer, Alex Sklep Spożywczy (M. Adamczyk), EKOM, Remi Serwis, KCMB Nowiny, Alex (W. Adamczyk), Delkar oraz Jacek Kinal.

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet