Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: środa 8 kwietnia 2020   |   Imieniny: Dionizy, Julia

Aktualności

 

 

Ogólnopolskie zawody w Sumo odbyły się w Nowinach

16-05-2016

 

Ponad 350 zawodników z 21 klubów z całej Polski 13 i 14 maja gościło w Nowinach, gdzie odbyły się pierwsze w historii w regionie świętokrzyskim zawody Sumo. Puchar Kadetek i Kadetów, Młodzików i Młodziczek oraz Dzieci w Sumo został rozegrany pod patronatem wójta Gminy Sitkówka-Nowiny, Sebastiana Nowaczkiewicza. Były to eliminacje do Mistrzostw Europy.

 

W hali sportowej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach mieliśmy okazję podziwiać niesamowite walki zawodników sumo, które zostały rozegrane w kilku kategoriach.

– Organizacja dzisiejszych zawodów nie byłaby możliwa bez wsparcia Ministerstwa Sportu i Turystyki, władz Polskiego Związku Sumo, władz Gminy Sitkówka-Nowiny oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i Wodociągów Kieleckich – poinformował Karol Kucharczyk – Prezes Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego Guliwer Kielce, który był organizatorem pierwszych ogólnopolskich zawodów sumo w województwie świętokrzyskim. – Ogromnie się cieszę, że udało nam się zorganizować te zawody właśnie tu w Nowinach. Głównie dzięki przychylności władz, którym składam serdeczne podziękowania za wszelką pomoc – dziękował prezes ULKS Guliwer, Karol Kucharczyk, który podkreślał jednocześnie, że sumo może trenować każdy. – Zawodnicy z województwa świętokrzyskiego w 2014 roku zdobyli 4 medale: złoty, srebrny i brązowy podczas Mistrzostw Polski Kadetów i Juniorów w Sumo oraz medal złoty na Mistrzostwach Europy w Sumo, które odbyły się w Lidzie na Białorusi. Ponadto kilku świętokrzyskich sumitów na wspomnianych wyżej zawodach sportowych uplasowało się tuż poza podium. W 2015 roku zawodnicy sumo ze świętokrzyskiego zdobyli dwa medale na Mistrzostwach Polski Juniorów i Kadetów – poinformował dumny prezes ULKS Guliwer, a zarazem trener Karol Kucharczyk, który prowadzi wszystkich sportowców trenujących sumo w województwie świętokrzyskim.

Hala sportowa w Nowinach zgromadziła podczas turnieju sumo ponad 350 zawodników i zawodniczek z całej Polski. – Sumo w regionie świętokrzyskim zdobywa coraz większą popularność – podkreślał wójt gminy Sitkówka-Nowiny, Sebastian Nowaczkiewicz. – Bardzo się cieszymy, że ogólnopolskie zawody sumo zechciano zorganizować właśnie tu w Nowinach. To kolejna ogólnopolska sportowa impreza, jaka zagościła w naszych progach. Staramy się propagować sport i wspierać wszelkie sportowe działania. Liczymy na to, że te widowiskowe walki wpiszą się na stałe w kalendarz naszych największych wydarzeń sportowych – dodał włodarz gminy.

Pod wrażeniem imprezy sportowej, która zgromadziła młodych sumitów z całego kraju był Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. – Dziś w Nowinach prawdziwe święto sportu. I chociaż Sumo nie jest jeszcze aż tak popularną dyscypliną w naszym kraju, to jak widać zgromadził tu dzisiaj kilkuset zawodników, działaczy i miłośników tego sportu, który pewnie niebawem stanie się dyscypliną olimpijską – podkreślał Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Trzeba przyznać, że walki młodych sumitów robiły wrażenie i dostarczyły wiele emocji. Na uwagę zasługuje fakt, że jedyny reprezentant gminy Sitkówka-Nowiny zajął w kategorii dziecięcej drugie miejsce. – Był to sześcioletni Jan Nowaczkiewicz, który na macie stanął po raz pierwszy. Zmierzył się z zawodnikami już wcześniej trenującymi sumo, a do tego przez dwie minuty walczył z przeciwnikiem cięższym od siebie aż o osiem kilogramów. Była to najdłuższa walka tych rozgrywek. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem siły, zapału i zdolności tego młodego zawodnika, który nigdy wcześniej nie miał nawet do czynienia z Sumo – podkreślał trener Karol Kucharczyk.

Na zakończenie Pucharu Kadetek i Kadetów, Młodzików i Młodziczek oraz Dzieci w Sumo wręczono medale i puchary dla najlepszych ufundowane przez Gminę Sitkówka-Nowiny. Nad prawidłowym przebiegiem walk czuwał sędzia główny zawodów, a zarazem Sekretarz Polskiego Związku Sumo, Andrzej Wojda. Pamiątkowe medale powędrowały również do wszystkich tych, którzy zaangażowali się w organizację i wsparcie imprezy. Medale oraz specjalne podziękowania odebrał między innymi wójt gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz oraz jego zastępca Łukasz Barwinek. Dla wszystkich przybyłych gości wystąpili także lokalni artyści, a wśród nich: Wiktoria Basiak, Katarzyna Podczasiak oraz Zespół Wokalny „Tu i Teraz” z Nowin.

 

Agnieszka Olech 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: 11 °C
Ciśn.: 991 hPa
Wiatr: 3 km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet