Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: czwartek 23 stycznia 2020   |   Imieniny: Klemens, Rajmund

Aktualności

 

 

W Nowinach odbyły się obchody upamiętniające losy „żołnierzy wyklętych”

02-03-2016

 

Uroczysta Msza Święta, pieśni patriotyczne, program artystyczny w wykonaniu uczniów, a także złożenie kwiatów przy symbolicznej mogile rozstrzelanych – tak 1 marca w Nowinach obchodzono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, czyli tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się władzy ludowej i prowadzili działalność antykomunistyczną. W uroczystościach udział wzięła delegacja z powiatu pruszkowskiego, aby oddać hołd bohaterom.

 

Dzień 1 marca – na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku – ustanowiono w Polsce Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Nowińskie obchody rozpoczęły się w kościele parafialnym p.w. Chrystusa Odkupiciela w Nowinach. Zainaugurowało je uroczyste wykonanie dwóch pieśni patriotycznych przez Chór Nowina oraz Orkiestrę Dętą. Program artystyczny zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowinach, a uczniowie Szkoły Podstawowej im. gen Antoniego Hedy ps. „Szary” w Kowali przypomnieli postać swojego patrona.

Przybyli, aby oddać hołd bohaterom

            Podczas uroczystości obecne były władze gminy Sitkówka-Nowiny z wójtem Sebastianem Nowaczkiewiczem na czele, zastępcą wójta Łukaszem Barwinkiem oraz Przewodniczącą Rady Gminy Sitkówka-Nowiny, Zofią Duchniak i sekretarz Izabelą Dziewięcką, a także radnymi i mieszkańcami oraz przedstawicielami Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych JODŁA i Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Obecni byli także przedstawiciele powiatu kieleckiego w osobach starosty Michała Godowskiego i wicestarosty Zenona Janusa. Specjalnie na uroczystości patriotyczne do Nowin przyjechała delegacja powiatu pruszkowskiego na czele ze starostą Maksymem Gołosiem, wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Pruszkowskiego Dariuszem Nowakiem, a także przedstawicielami Urzędu, stowarzyszeń historycznych oraz dziennikarzami. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby oddać cześć i hołd bohaterowi, bo żołnierzowi niezłomnemu – Karolowi Łoniewskiemu ps. „Lew”, który zginął tutaj na waszej ziemi. Chcemy także uczcić pamięć wszystkich tych, którzy oddali życie za wolną ojczyznę. W powiecie pruszkowskim bardzo nam zależy na tym, żeby historia o żołnierzach niezłomnych była tą historią, która może kształtować młode pokolenie. Chcieliśmy również poprzez wizytę pokazać, że zaczynamy do tej historii sięgać, a spuścizna, którą dali nam żołnierze niezłomni jest tą spuścizną, którą chcemy pokazać młodemu pokoleniu - podkreślał Maksym Gołoś, starosta powiatu pruszkowskiego.

Uroczysta msza święta

            Po uroczystej inauguracji została odprawiona Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych, władz samorządowych, mieszkańców gminy i zaproszonych gości. Uroczystą mszę świętą koncelebrował proboszcz nowińskiej parafii, ksiądz dziekan Józef Kubicza wraz z ks. prałatem Marianem Mikołajczakiem, proboszczem Parafii św. Kazimierza w Pruszkowie. Patriotyczne i niezwykle przejmujące kazanie wygłosił tego dnia proboszcz nowińskiej parafii, ksiądz Józef Kubicza. – Doczekaliśmy czasów, w których oddaje się cześć żołnierzom niezłomnym. Dziś mówimy o nich, że są bohaterami. U podstaw ich działań leżały takie wartości, jak Bóg Honor i Ojczyzna. Dziś wszystkich narodowych bohaterów ogarniamy naszą pamięcią i modlitwą – mówił ks. dziekan Józef Kubicza.

Upamiętnili rozstrzelanych w Zgórsku

            Po mszy świętej delegacje udały się pod pomnik w Zgórsku, gdzie odbyły się dalsze uroczystości obchodów poświęconych pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, a w szczególności czterech żołnierzy rozstrzelanych w tym miejscu przez Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przedstawiciele władz samorządowych wraz z zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami złożyli kwiaty pod symboliczną mogiłą rozstrzelanych w Zgórsku partyzantów Armii Krajowej oraz organizacji Wolność i Niezawisłość.

            Gościem honorowym spotkania był płk Mirosław Smerdzyński, a także Józefa Życińska – żona rozstrzelanego w zgórskim lesie Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur”, porucznika AK – NSZ – WIN oraz Grażyna Kotońska siostra Karola Łoniewskiego ps. „Lew”. Wraz z nimi bestialsko zamordowano tutaj dwóch innych żołnierzy podziemia: Józefa Figarskiego ps. Śmiały i Czesława Spadło ps. „Kret” i „Mały”. – Wszyscy osądzeni przez stalinowski sąd zostali rozstrzelani przez żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego 24 września 1948 roku, około godz. 19.10. Do tej pory nie odnaleziono ich ciał – przypomniał wójt Sebastian Nowaczkiewicz. – Muszę walczyć o pamięć tamtych wydarzeń – mówiła Józefa Życińska. – Ojczyzna jest dla mnie wszystkim, to jest jak dom. Życzyłabym sobie, żeby dzisiejsze pokolenie, a w szczególności nasza młodzież w sercu nosiła miłosierdzie i miłość do ojczyzny – podkreślała, dziękując jednocześnie władzom gminy Sitkówka-Nowiny za wsparcie. Podziękowania złożyła również Grażyna Kotońska, siostra zamordowanego Karola Łoniewskiego ps. „Lew”. – Naszym obowiązkiem jest przywoływać pamięć tamtych wydarzeń i pamięć o ludziach, którzy swój najcenniejszy dar, czyli życie, złożyli na ołtarzu ojczyzny, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju – zaznaczył wójt gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz.

„Żołnierze wyklęci” zasługują na uczczenie ich pamięci

            Warto przypomnieć, że „żołnierzami wyklętymi” było nazywane polskie powojenne podziemie antykomunistyczne, które stawiało czynny opór sowietyzacji Polski. Jego członkowie prowadzili niezłomną i ofiarną walkę o wolność ojczyzny, przeciwstawiając się NKWD i bezpiece. Tylko nielicznym z „żołnierzy wyklętych” udało się przetrwać stalinowski reżim. Ginęli z bronią w ręku i w więzieniach po okrutnych torturach. Wielu z nich, po pokazowych procesach, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości zostało skazanych na karę śmierci. – Jeżeli nie będziemy o nich pamiętali, to ta ich walka nie miała najmniejszego sensu, ani ich największa danina, jaką złożyli, danina własnego życia. A walczyli o podstawowe rzeczy, o wolną i niezawisłą, niepodległą Rzeczpospolitą – podkreślał Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych ,,JODŁA”.

To oni przelali krew za ojczyznę

            Jak podkreślano podczas uroczystości patriotycznych trzeba pamiętać o tych, którzy przelali krew za ojczyznę. – Zachowanie tożsamości narodowej to jest nasz patriotyczny obowiązek, nie tylko w wymiarze ogólnokrajowym, ale i w wymiarze samorządowym. Na terenie całego kraju są mogiły ludzi, o których mówimy żołnierze wyklęci, jak wiemy wyklęci przez ówczesną historię. Dzisiaj pamięć o nich powraca i takie uroczystości jak w Sitkówce-Nowinach świadczą o tym, że samorządowcy czują się odpowiedzialni za spuściznę dziejową, historyczną, narodowościową – podkreślał Michał Godowski, starosta powiatu kieleckiego. – Dzisiaj możemy powiedzieć, że chyba już nigdy pamięć o żołnierzach wyklętych nie będzie pamięcią zapomnianą, że te ich zasługi powróciły nareszcie na piedestał historii i tu mają swoje miejsce i tu pozostaną – zaznaczył Zenon Janus, wicestarosta powiatu kieleckiego.

            Jak zgodnie podkreślano podczas uroczystości, celem tego święta jest oddanie hołdu bohaterskim żołnierzom, którzy oddali swoje życie na ołtarzu historii, w walce o wolność i suwerenność Polski.

Agnieszka Olech

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet