Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: wtorek 28 stycznia 2020   |   Imieniny: Walery, Karol

Aktualności

 

 

W Nowinach odbędą się obchody upamiętniające losy „żołnierzy wyklętych”

26-02-2016

 

Uroczysta Msza Święta, pieśni patriotyczne, program artystyczny w wykonaniu uczniów, a także złożenie kwiatów przy symbolicznej mogile rozstrzelanych – tak 1 marca w Nowinach obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, czyli tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się władzy ludowej i prowadzili działalność antykomunistyczną.

 

Obchody rozpoczną się o godzinie 14.45 w kościele parafialnym p.w. Chrystusa Odkupiciela w Nowinach. Zainauguruje je uroczyste wykonanie dwóch pieśni patriotycznych przez Chór Nowina oraz Orkiestrę Dętą. Następnie swój program artystyczny zaprezentują uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowinach.

Po uroczystej inauguracji zostanie odprawiona Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych, władz samorządowych, mieszkańców gminy i zaproszonych gości. Wśród nich znajdzie się delegacja z Pruszkowa, czyli przedstawiciele pruszkowskiego Starostwa Powiatowego, a także przedstawiciele władz województwa świętokrzyskiego, powiatu kieleckiego i kombatantów. Wśród gości specjalnych będzie siostra Karola Łoniewskiego, który za działalność w podziemiu został zamordowany w 1948 r. oraz Józefa Życińska, żona zamordowanego z zgórskim lesie Aleksandra Życińskiego, pseudonim „Wilczur”, a także Teresa Heda – Snopkiewicz – córka generała Antoniego Hedy, pseudonim „Szary”, legendarnego dowódcy AK na Kielecczyźnie. Msza będzie poświęcona intencji upamiętnienia losów „żołnierzy wyklętych”.

O godzinie 16.00 przedstawiciele władz samorządowych wraz z zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami złożą kwiaty pod symboliczną mogiłą rozstrzelanych w Zgórsku partyzantów Armii Krajowej oraz organizacji Wolność i Niezawisłość.

Warto przypomnieć, że „żołnierzami wyklętymi” było nazywane polskie powojenne podziemie antykomunistyczne, które stawiało czynny opór sowietyzacji Polski. Jego członkowie prowadzili niezłomną i ofiarną walkę o wolność ojczyzny, przeciwstawiając się NKWD i bezpiece. Tylko nielicznym z „żołnierzy wyklętych” udało się przetrwać stalinowski reżim. Ginęli z bronią w ręku i w więzieniach po okrutnych torturach. Wielu z nich, po pokazowych procesach, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, zostało skazanych na karę śmierci.

– „Żołnierze wyklęci” zasługują na uczczenie ich pamięci, dlatego zapraszamy do udziału w uroczystościach upamiętniających ich ciężkie losy – zaprasza wójt gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz.

Agnieszka Olech

 


 

 

Pogoda na dziś

Temp.: 1 °C
Ciśn.: 966 hPa
Wiatr: 3 km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet