Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: niedziela 31 maja 2020   |   Imieniny: Aniela, Petronela

Aktualności

 

 

Erasmus+ w ZSP w Nowinach

23-02-2016

 

Siedem wspaniałych dni pełnych nowych doznań, nowych znajomości, bogatych w walory edukacyjne, wspomagających rozwój umiejętności językowych, uczących otwartości, to i wiele innych rzeczy było udziałem uczniów ZSP w Nowinach dzięki programowi Erasmus + w ramach którego szkoła w dniach 03.02.2016-10.02.2016 gościła grupę 23 uczniów i 11 nauczycieli z 5 różnych krajów europejskich. Uczniowie ZSP w Nowinach gościli w swoich domach rówieśników z Niemiec, Włoch, Portugalii, Francji i Litwy.

 

Natomiast pięciu nauczycieli z ZSP w Nowinach szeroko otwarło podwoje swoich domów dla jedenastu przedstawicieli grona pedagogicznego ze szkół partnerskich. Wszyscy goście zastali uroczyście powitani na inaugurującej spotkanie kolacji przez Panią Dyrektor Kornelię Bem-Kozieł oraz Wójta Gminy Sitkówka- Nowiny Pana Sebastiana Nowaczkiewicza.

Spotkanie w Polsce było pierwszym uczniowskim spotkaniem związanym z realizacją projektu dotyczącego zmian klimatycznych. Kolejne spotkania odbędą się we Włoszech, Litwie i Niemczech. Weźmie w nich udział 15 uczniów z naszej szkoły.

Przygotowany harmonogram zawierał zarówno konferencje dla młodzieży i nauczycieli pracujących w ramach projektu, jaki i zajęcia integracyjne oraz wycieczki. Uczniowie ZSP w Nowinach mieli okazję nauczyć swoich kolegów z grupy Erasmus+ tzw. belgijki. Był to strzał w dziesiątkę, wszyscy zachwycili się możliwością wspólnego tańca, którego dźwięki jeszcze niejednokrotnie gromadziły młodzież chętną do wspólnych pląsów. Wyruszyliśmy także na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce, a następnie zwiedzaliśmy Stare Miasto w Krakowie. Goście zachwyceni architekturą Krakowa, z chęcią kupowali pamiątki na Starówce. Ponadto nauczyciele zostali zabrani na wycieczkę do Warszawy, gdzie pierwszym punktem było odwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego, a następnie z przewodnikiem odbyliśmy spacer po Starym Mieście. Rodzice uczniów grupy Erasmus+ pomogli w przygotowaniu wspólnego ogniska. Czas upłynął na tańczeniu belgijki, wspólnym śpiewaniu oraz rozmowach. Wszyscy uczestnicy cieszyli się z możliwości wspólnego spędzenia czasu w tak miłej atmosferze. Uczniowie nie mieli zajęć w niedzielę, ale to nie znaczy, że nie spędzili czasu bardzo aktywnie. Nasi wspaniali rodzice wykazali się pomysłowością w zorganizowaniu czasu dla dzieci, którzy pozostawali pod ich opieką. Były wizyty na zamku w Chęcinach, pobyt w Centrum Nauki Leonardo Da Vinci, wypady na pizzę itp. Wspólnie z gośćmi udaliśmy się także do Geoparku „Wietrznia”. Zajęcia szlifowania kamieni, jak zwykle cieszyły się dużym powodzeniem. Bardzo dużą atrakcją ku naszemu zdziwieniu były opady śniegu, których niecierpliwie wyczekiwali nasi goście z Portugalii i Włoch. Mieli okazję po raz pierwszy w swoim życiu dotknąć śniegu oraz zachwycać się opadającymi płatkami.

Podczas warsztatów uczniowie prezentowali swoje prace poświęcone typowym porom roku w danych państwach partnerskich oraz anomaliom pogodowym na przestrzeni dwóch ostatnich lat. Przygotowane prezentacje multimedialne, krótkie filmy, prace artystyczne w ciekawy i wyczerpujący sposób przedstawiały temat. Odbyły się także prezentacje oraz wybór najlepszego logo projektu. Ponadto uczniowie wzięli udział w dyskusji na temat obowiązkowej lektury filmu Al Gore „An Inconvenient Truth”. Pracując w grupach pokazali jak zmiany klimatyczne mają wpływ na styl życia współczesnej młodzieży. Sprecyzowali także jakie wyzwania stoją przed młodymi Europejczykami.

Realizując założenia harmonogramu punkt po punkcie niezauważalnie dotarliśmy do końca naszego spotkania. Niestety uświadomienie sobie tego faktu nie należało do miłych elementów warsztatów. Pani Dyrektor Kornelia Bem- Kozieł przygotowała upominki zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli. Uczniowie w koszulkach Erasmus+ chętnie pozowali do wspólnych zdjęć. Po części oficjalnej uczniowie uczestniczyli w dyskotece, po której zostali zabrani do domów rodzin goszczących. Rozstanie było bardzo wylewne, dużo uścisków, płaczu i obietnic.

10 lutego o godz. 6.00 wyjechali nasi przyjaciele z Francji, Włoch i Portugalii. Natomiast o godz. 8.00 Niemcy i Litwini. Pomimo wczesnych godzin wszyscy uczestnicy pierwszych międzynarodowych warsztatów młodzieżowych typu TTLA wstawili się licznie przed budynkiem naszego gimnazjum. Jako organizatorzy uzyskaliśmy odpowiedź na nurtujące nas pytania: Czy wszystko się udało? Czy młodzież cieszyła się ze wspólnie spędzonego czasu?; Czy zostały nawiązane nowe przyjaźnie? Po obserwacji pożegnania śmiało można stwierdzić, że na wszystkie pytania odpowiedź jest twierdząca. Obraz ostatnich spędzonych wspólnie chwil, płacz i żal z tak krótkiego pobytu, podziękowania dla rodzin, na zawsze pozostanie w sercach młodych ludzi i organizatorów.

Spotkanie projektowe TTLA C1 w Nowinach za nami. Przed nami kolejne prace w ramach projektu: zbieranie danych przy pomocy amatorskiej stacji pogodowej. I już w kwietniu uczniowie ZSP w Nowinach: Anna Kołomańska kl. 2a, Magdalena Ganczarek kl. 1a, Iwona Niewiadomska kl. 1a oraz Krzysztof Orawiecki kl. 1b będą uczestniczyć w drugim międzynarodowym spotkaniu projektowym TTLA we Włoszech, w miejscowości Gela na Sycylii. Czas kolejnych wyzwań przed naszą młodzieżą! Powodzenia!

 

SŁÓW PARE O PROJEKCIE

Z dniem 1 września 2015 roku Publiczne Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej w Nowinach rozpoczęło pracę w ramach programu Erasmus+. Realizacja zadań jest zaplanowana na 2 lata, a całkowita kwota przyznanego budżetu to 21.240 euro. Tytuł projektu brzmi „Climate changes vs today’s lifestyles: A new challenge for European youths”. Projekt realizowany jest w partnerstwie ze szkołami z Niemiec, Włoch (Sycylii), Litwy, Francji i Portugalii (Azory). Szkoły partnerskie to:

  1. Gymnasium Neue Oberschule, Braunschweig, Niemcy
  2. Scuola Secondaria di primo grado „Ettore Romagnoli”, Gela, Włochy
  3. Prienu „Azuolo” progimnazja, Prienai, Litwa
  4. College Edgar Quinet, Saintes, Francja
  5. EBI Francisco Ferreira Drummond, Angra do Heroismo, Portugalia

W ramach projektu odbędą się cztery spotkania warsztatowe z udziałem młodzieży, tzw. Learning/ Teaching/ Training Activities, w których weźmie udział 15 uczniów naszej szkoły. Najistotniejszym elementem realizowanego przez Gimnazjum projektu Erasmus+ jest badanie zmian klimatycznych i ich wpływu na życie. Uczniowie podczas projektu będą dokonywać pomiarów meteorologicznych, porównywać wyniki uzyskane w różnych krajach, próbować określić jak zmienia się klimat, jak to wpływa na ich życie i jak rozwiązać pojawiające się z tym problemy.

O naszym projekcie i wizycie w Polsce mówiono nawet w portugalskiej telewizji.

 

Szkolny Zespół Projektowy

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: 11 °C
Ciśn.: 980 hPa
Wiatr: 6 km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet