Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: środa 8 kwietnia 2020   |   Imieniny: Dionizy, Julia

Aktualności

 

 

DOJRZAŁE ZBOŻE DAŁO PIĘKNY, DOBRY CHLEB

18-08-2013

 

Dożynki – wielkie święto całej społeczności gminy Sitkówka – Nowiny odbyły się 15 sierpnia 2013 r. na terenie Świetlicy w Szewcach. - Zboże było dojrzałe i dało piękny, dobry chleb. Dziękuję gospodarze za ten smaczny chleb – mówił Stanisław Barycki, wójt gminy Sitkówka – Nowiny.

 

W 20. LECIE WMUROWANIA KAMIENIA WĘGIELNEGO

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od mszy świętej w kaplicy w Szewcach, którą odprawił ksiądz dziekan Mirosław Kaczmarczyk, proboszcz parafii pw. Św. Bartłomieja w Chęcinach. 

- Świętujemy dziś uroczystość wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i nasz odpust parafialny w kaplicy Szewce – Zawada. Prośmy podczas dzisiejszych uroczystości dożynkowych za rolników przynoszących wieńce. Rolnicy przynoszą plony ziemi z terenu całej gminy, jako wyraz wdzięczności wobec Boga Stwórcy. I dziękujmy Matce Bożej Zielnej za nieustanną opiekę nad polami, zagrodami, sadami, plantacjami, byśmy nigdy nie cierpieli głodu – mówił ksiądz Mirosław Kaczmarczyk. Następnie przypomniał, że właśnie w 2013 roku przypada 20. rocznica wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kaplicy w sołectwie Szewce – Zawada.

 

Z GMINY, POWIATU I WOJEWÓDZTWA

Oprawę muzyczną mszy zapewniała Gminno – Szkolna Orkiestra Dęta „Nowiny” pod batutą Józefa Janaszka. To właśnie orkiestra poprowadziła potem korowód dożynkowy na trasie od kaplicy do świetlicy w Szewcach.

Na gminne dożynki przybyli przedstawiciele władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Urząd Gminy Sitkówka – Nowiny reprezentowali: wójt gminy Stanisław Barycki, zastępca wójta Krzysztof Rym, sekretarz gminy Izabela Dziewięcka i skarbnik gminy Joanna Młynarczyk – Kusińska. Na to gminne święto przybyli także przewodniczący Rady Gminy Sebastian Nowaczkiewicz, radni gminy, sołtysi i dyrektorzy jednostek samorządowych. Teren świetlicy w Szewcach bardzo licznie wypełnili mieszkańcy gminy Sitkówka – Nowiny, a przede wszystkim sołectwa Szewce – Zawada. Gośćmi dożynek byli także: starosta kielecki Zdzisław Wrzałka, wicestarosta kielecki Zenon Janus i wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek. Był prezes spółki Wodociągi Kieleckie Henryk Milcarz. Życzenia dla władz gminy Sitkówka – Nowiny i mieszkańców gminy przekazał w liście Tadeusz Kowalczyk, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Województwa Świętokrzyskiego.

Na dożynkach gościli przedstawiciele miasta i gminy Płoty zaprzyjaźnionego z gminą Sitkówka – Nowiny: burmistrz Marian Maliński, zastępca burmistrza Sławomir Nowak i Piotr Jasina - przewodniczący Rady Gminy. Najbliższych sąsiadów reprezentował Robert Jaworski, burmistrz miasta i gminy Chęciny.

 

POTRZEBNA JEST WZAJEMNA ŻYCZLIWOŚĆ I SOLIDARNOŚĆ

Starostami tegorocznych dożynek byli: Irena Ziętal z Zawady i Henryk Wawrzeńczyk z Szewc. Irena Ziętal wraz z synem Krzysztofem i synową Agnieszką prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni około 6 ha. Specjalizuje się w produkcji zwierzęcej i roślinnej. Aktywnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich Szewce - Zawada. Jest babcią czworga wnucząt.

Starosta Henryk Wawrzeńczyk z Szewc  także prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni około 6 ha. Specjalizuje się głównie w produkcji drobiu – kaczek i kur, prowadzi także  produkcję roślinną i zwierzęcą. Jest dziadkiem ośmiorga wnucząt.

Starostowie przekazali wójtowi Baryckiemu chleb z tegorocznych plonów. – Zapewniam, że chleb ten będę się starał dzielić sprawiedliwie pomiędzy tych, którzy go potrzebują. Apeluję także byśmy byli dla siebie życzliwi i wyrozumiali, bo najważniejszą rzeczą jest by jeden człowiek potrafił drugiego zrozumieć i pomagać w usuwaniu trudności jakie napotykamy w codziennym życiu. Wiemy, że naszą gminę dwukrotnie doświadczyły klęski żywiołowe  - w ubiegłym roku huragan, a w tym roku gradobicie. Potrzebna jest wzajemna życzliwość i solidarność byśmy te straty mogli odbudować. Państwo pomaga w likwidacji szkód, ale zawsze trzeba liczyć na siebie, bliskich i sąsiadów - mówił wójt Stanisław Barycki.

Następnie wójt razem z przewodniczącym Rady Gminy Sebastianem Nowaczkiewiczem i starostami dożynek częstowali chlebem wszystkich zebranych.

- Chleb był bardzo smaczny, dobrze wypieczony. Zboże było dojrzałe i dało piękny, dobry chleb. Dziękuję gospodarze za ten smaczny chleb i gratuluję tych wnucząt. Oby te młode pokolenia rosły na chwałę waszą i naszej gminy Sitkówka – Nowiny – mówił wójt Barycki.

Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Nowaczkiewicz dziękował rolnikom za trud włożony w zbiór plonów, którymi obrodziła ziemia. - Dożynki są waszym świętem, ale mają przypominać wszystkim, że to dzięki waszej ciężkiej pracy mamy na naszych stołach polski chleb – mówił Sebastian Nowaczkiewicz.

 

PIĘKNE WIEŃCE Z NASZYCH SOŁECTW

Na dożynkach gminnych zaprezentowano cztery wieńce. Zostały przygotowane przez: Zespół Obrzędowy „Kowalanki”, Koło Gospodyń Wiejskich w Szewcach – Zawadzie, Zespół Śpiewaczy „Bolechowiczanie” i Klub Seniora w Nowinach. Każdy wieniec, zgodnie z tradycją został ośpiewany odpowiednio przez: „Kowalanki”, „Szewczanki” i zespół Bolechowiczanie – wszyscy przy akompaniamencie Krzysztofa Korbana oraz przez Chór „Nowina” pod dyrekcją Henryka Panasa. Podczas ośpiewania wieńca Klubu Seniora Elżbieta Stachowicz odczytała wiersz Katarzyny Kostrzewskiej z Trzcianek pt. „Dożynki”. Swoją gawędę przedstawiła także Henryka Brzoza z Zespołu Obrzędowego „Kowalanki”.

Wszystkie wieńce były piękne, dorodne, w wykonanie każdego włożono wiele pracy i serca. Niełatwe więc zadanie wzięli członkowie komisji konkursowej „Na najładniejszy wieniec”. W skład komisji weszli: skarbnik gminy Joanna Młynarczyk – Kusińska, Sławomir Nowak – zastępca burmistrza miasta i gminy Płoty oraz Lech Lewandowski ze ŚODR. – Mieliśmy bardzo trudny wybór. Komisja po dokładnej ocenie wytypowała jako najładniejszy wieniec dożynkowy KGW „Szewce – Zawada”. Drugie miejsce otrzymał wieniec Zespołu Obrzędowego „Kowalanki”. Na trzecim miejscu znalazły się wieńce: Klubu Seniora w Nowinach i Zespołu Śpiewaczego „Bolechowiczanie” – mówiła Joanna Młynarczyk – Kusińska odczytując werdykt jury.

 

Z PÓL NA STÓŁ

Zboże, z którego został przygotowany pyszny chleb dożynkowy obarczone jest wieloma niekorzystnymi wskaźnikami. Jego produkcja jest kosztowna ze względu na wysokie ceny paliw, a ceny na skupie niskie. Płodów z naszych pól można było dotknąć na stoisku Powiatowego Zespołu Doradczego Kielce ŚODR Modliszewice. Doradca Lech Lewandowski prezentował tam płody rolne zebrane od rolników z Szewc, Zawady, Woli Murowanej i Bolechowic. Tak więc były warzywa od Haliny Chechelskiej z Zawady, buraki, por i seler z upraw Ewy Fudali z Szewc, jęczmień jary i pszenżyto z pól Bogdana Ząbka z Szewc i Andrzeja Zapały z Woli Murowanej. Janusz Porzucek z Bolechowic dostarczył na wystawę pszenicę ozimą, Stanisław Szymonek z Woli Murowanej – pszenżyto ozime, pszenicę ozimą i jęczmień jary a Andrzej Kozak z Woli Murowanej owies i pszenicę ozimą.

Na innym stoisku – Wodociągów Kieleckich – można było ugasić pragnienie szklaneczką wody z prawdziwego saturatora.

Podczas dożynek pracowały ogródki piwne dla dorosłych i liczne atrakcje dla dzieci m.in. dmuchane zjeżdżalnie.

Dożynki były okazją do premierowego pokazu zadaszonego grilowiska – altany, która stanęła pomiędzy budynkiem świetlicy a sceną.

Po części oficjalnej wszyscy zaczęli się bawić do muzyki Kapeli „Andrusy” Ryszarda Grudnia, a potem w rytmach disco polo serwowanych przez grupę Atut.

Zabawa trwała do późnego wieczora.

Piotr Piestrzyński

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: 11 °C
Ciśn.: 991 hPa
Wiatr: 3 km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet