Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: wtorek 12 listopada 2019   |   Imieniny: Witold, Renata

Aktualności

 

 

Huczne jubileusze nowińskich zespołów

25-11-2015

 

Liczne życzenia i gratulacje, a także niezapomniane występy artystyczne na folklorystyczną nutę – tak 21 listopada w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowali świętowano wyjątkowy, bo potrójny jubileusz: 10-lecie Klubu Seniora, Chóru „Nowina” i Zespołu „Nowinianki”, 10-lecie Zespołu Śpiewaczego „Szewczanki” oraz 15-lecie Zespołu Śpiewaczego „Bolechowiczanie”. Za nimi wiele lat wypełnionych koncertami i życiem w rytmie folkloru.

 

Przybyłych gości powitał wójt gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz. Na uroczyste obchody potrójnego jubileuszu przybyło wiele znamienitych osób, między innymi: Piotr Żołądek – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Zenon Janus – wicestarosta Powiatu Kieleckiego, Bogumiła Kowalczyk – radna Powiatu Kieleckiego, delegacja z zaprzyjaźnionego z gminą Sitkówka-Nowiny nadmorskiego miasta i gminy Płoty na czele z zastępcą burmistrza – Sławomirem Nowakiem. Obecni byli także radni i sołtysi gminy Sitkówka-Nowiny wraz z przewodniczącą Rady Gminy Zofią Duchniak, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Kół Gospodyń Wiejskich i Zespołów z terenu gminy Sitkówka-Nowiny oraz przyjaciele Zespołu i zaproszeni goście.

Obchody rozpoczęły się kolejno od prezentacji historii świętujących zespołów. Wzruszającym wspomnieniom nie było końca.  Wszystkie zespoły dały też niezapomniany popis swoich umiejętności artystycznych. Przygrywali im znani muzycy, a wśród nich Feliks Korban z Rodzinnej Kapeli Korbanów i jego syn Krzysztof Korban, znakomitej klasy akordeonista, ceniony nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Zespoły porwały przybyłych gości w folklorystyczny świat oberków i polek, prezentując przy tym wypracowany przez wiele lat kunszt muzyczny.

Podczas uroczystości rocznicowych nie zabrakło oczywiście życzeń i gratulacji. Pierwszy pospieszył z nimi gospodarz gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz, dziękując zespołom za zaangażowanie, a także podkreślając jak wielkie znaczenie ma ich czynne zaangażowanie w wieloletnią promocję gminy oraz krzewienie tradycji i kultury ludowej. – Trudno wyrazić w słowach, jak ogromną rolę w życiu naszej gminy odgrywają zespoły ludowe – podkreślał wójt Sebastian Nowaczkiewicz. – W ciągu tych lat byliśmy świadkami nieustającego rozwoju naszych zespołów. Dzisiejsze wyjątkowe jubileusze to doskonała okazja to podsumowań wieloletniej pracy artystycznej, ale przede wszystkim okazja do wyrażenia wdzięczności za to, co każdy z członków poszczególnych zespołów wniósł w aspekcie krzewienia kultury ludowej. Każdy z zespołów składa się z ludzi i to właśnie oni sprawiają, że kultura ludowa w naszej gminie nigdy nie zaginie. Dziękuję wam wszystkim i każdemu z osobna za nieoceniony wkład w pracę na rzecz rozwoju artystycznego i życzę niegasnącego zapału, niezliczonych pomysłów, wytrwałości w tym, co robicie i samych sukcesów – życzył wójt Sebastian Nowaczkiewicz.

Do życzeń i gratulacji dołączyli się licznie przybyli goście. Artyści tonęli w morzu kwiatów i prezentów, a przede wszystkim życzliwości płynącej prosto z serc przybyłych licznie gości. – Dzisiejsze spotkanie jest wyjątkowe, bo przecież okrągłe, a potrójne jubileusze nie są obchodzone codziennie. Życzę wszystkim zaangażowanym w działalność na polu artystycznym, aby nigdy nie ustawali w tym, co robią, bo robią to fantastycznie – podkreślał Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Podobnego zdania był obecny podczas uroczystości Zenon Janus – wicestarosta Powiatu Kieleckiego. – Trzeba przyznać, że zespoły z terenu gminy Sitkówka-Nowiny wyróżniają się znacznie na tle innych zespołów. Życzę im wszystkim, żeby tak wysoki poziom zachowały przez kolejne długie lata swojej działalności – życzył wicestarosta Zenon Janus. – Ogromne wyrazy uznania należą się nie tylko artystom, ale także władzom gminy, które tak dbają o wysoki poziom budowania potencjału kulturalnego – dodał zastępca burmistrza miasta i gminy Płoty Sławomir Nowak.

Podczas uroczystości zespoły pochwaliły się wspaniałym dorobkiem artystycznym. Na zakończenie odśpiewano im gromkie „Sto lat”, a później staropolskim zwyczajem artyści zaprosili zebranych gości do biesiadnego stołu, na którym królowały wielokrotnie nagradzane w konkursach potrawy przygotowane w sposób tradycyjny przez członkinie zespołów. 

Jubilatom życzymy kolejnych pięknym jubileuszy. 

Agnieszka Olech

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: 8 °C
Ciśn.: 978 hPa
Wiatr: 3 km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet