Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: piątek 10 kwietnia 2020   |   Imieniny: Michał, Makary

Aktualności

 

 

Jak założyć spółdzielnię socjalną

23-11-2015

 

Liczne dotacje na rozwój, osobista kontrola nad firmą, a co za tym idzie, brak obaw o zwolnienie – to tylko niektóre z zalet założenia spółdzielni socjalnej. W celu omówienia jej definicji, sposobów działania i tego, jak ją założyć odbyło się spotkanie zorganizowane przez Wójta Gminy Sitkówka-Nowiny oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowinach dla mieszkańców gminy Sitkówka-Nowiny. Jak się okazuje, nie trzeba bać się formalności związanych z pisaniem statutu, czy rejestracją spółdzielni.

 

 

Czym jest spółdzielnia socjalna

     Spotkanie informacyjne w Urzędzie Gminy Sitkówka-Nowiny poprowadzili przedstawiciele Stowarzyszenia Centrum Doradztwa w osobach prezesa Marcina Kulewskiego oraz sekretarza Magdaleny Nowak. - Spółdzielnia socjalna zrzesza osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, czyli bezrobotnych, niepełnosprawnych, bezdomnych, uzależnionych od alkoholu i narkotyków, osoby zwolnione z zakładów karnych, czy uchodźców, ale także specjalistów z różnych dziedzin. Do jej założenia potrzebne jest minimum pięć osób, a maksymalna ilość członków wynosi pięćdziesiąt osób. Celem spółdzielni socjalnej jest prowadzenie przedsiębiorstwa, a co za tym idzie, włączenie spółdzielców w życie społeczne i zawodowe. Jej członkowie mają elastyczne umowy o pracę, które nie są jednak umowami śmieciowymi – poinformowała sekretarz Stowarzyszenia Centrum Doradztwa, Magdalena Nowak.

Podjęcie decyzji o profilu działalności spółdzielczej

      Przyszli spółdzielcy powinni zastanowić się, czym ma zajmować się ich przedsiębiorstwo. Ważne, aby przeanalizowali co potrafią robić, rozpoznali rynek,  przyjrzeli się konkurencji, poszukali niszy, w którą mogą wejść. Muszą także zaplanować koszt inwestycji i środki jej finansowania. Z pomocą mogą tu przyjść organizacje pozarządowe, a także powiatowy urząd pracy. Przyszli spółdzielcy mają prawo ubiegać się o dofinansowanie z Funduszu Pracy w wysokości do czterech średnich pensji na każdego członka – założyciela. Kwota ta wynosi ok. 16 tysięcy złotych dofinansowania dla każdego z nich. Ponadto niepełnosprawni mogą otrzymać wsparcie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Kwota ta sięga aż do piętnastokrotności średniej płacy.

Statut, zebranie założycielskie i rejestracja spółdzielni

      Kiedy etap zebrania odpowiedniej liczby osób, a także wyboru profilu przedsiębiorstwa będzie zamknięty, przychodzi czas na jego statut, czyli powstanie dokumentu określającego cele i zasady powstającej spółdzielni, zebranie założycielskie i finalnie rejestrację spółdzielni. Rejestracji należy dokonać w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) w rejestrze przedsiębiorców w ciągu siedmiu dni od dnia zamknięcia zebrania założycielskiego. Po zakończeniu procesu rejestracji należy powiadomić o fakcie powstawania spółdzielni socjalnej następujące instytucje: Urząd Statystyczny, który nada REGON, Urząd Skarbowy w celu uzyskania NIP i VAT, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a także bank w celu założenia konta bankowego. Po załatwieniu wszystkich formalności spółdzielnia może rozpocząć swoją działalność.

      – Należność do spółdzielni socjalnej niewątpliwie posiada wiele plusów. Przede wszystkim daje poczucie kontroli nad własnym przedsiębiorstwem i możliwość realnego wpływania na jego rozwój – tłumaczy wójt gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz. – Chcemy aktywizować naszych mieszkańców i pobudzić do działania. Deklarujemy wszelką pomoc z naszej strony w organizacji kolejnych szkoleń, podczas których mieszkańcy dowiedzą się, jak założyć spółdzielnię socjalną i jak przetrwać na rynku pracy – podkreśla wójt Sebastian Nowaczkiewicz.

Agnieszka Olech

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: 13 °C
Ciśn.: 986 hPa
Wiatr: 5 km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet