Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: środa 24 lutego 2021   |   Imieniny: Maciej, Marek

Aktualności

 

 

W Nowinach wystąpił kabaret „Piwnica pod Baranami”

13-10-2015

 

Takiego koncertu w Nowinach jeszcze nigdy nie było. W niedzielę w auli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych wystąpili artyści słynnej krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”. Można też było posłuchać Piotra „Kuby” Kubowicza występującego z zespołem Con Affetto pod kierunkiem Edyty Bobryk kierownik ds. kultury z Gminnego Ośrodka Kultury „Perła” w Nowinach. Artystów przyszły podziwiać prawdziwe tłumy.

 

Słynny kabaret „Piwnica pod Baranami” został założony w 1956 roku przez krakowskich studentów. W piwnicach Pałacu Pod Baranami, mieszczącym się przy Rynku Głównym w Krakowie, występowały na przestrzeni lat takie sławy jak: Grzegorz Turnau, Alosza Awdiejew, Marek Grechuta i wielu innych znanych artystów.

W minioną niedzielę, artyści krakowskiej „Piwnicy pod Baranami” wystąpili w Nowinach. Cudowna muzyka i charakterystyczny dla „Piwnicy pod Baranami” humor zachwyciły tłumnie przybyłą publiczność. – Wspaniałe skecze, żarty, dowcipy, ale też niezapomniane utwory. Myślę, że to wydarzenie artystyczne na długo zapisze się w pamięci gości – mówił wicestarosta Powiatu Kieleckiego Zenon Janus. – Z całą pewnością mieliśmy do czynienia z niezwykłym wydarzeniem artystycznym. Cieszę się, że tak cenieni artyści zechcieli u nas wystąpić. Widać po frekwencji mieszkańców, że tego typu imprezy kulturalne są u nas bardzo potrzebne – zaznaczył zastępca wójta gminy Sitkówka-Nowiny Łukasz Barwinek, dziękując jednocześnie Edycie Bobryk, kierownik ds. kultury Gminnego Ośrodka Kultury "Perła" w Nowinach za pomysł i organizację wydarzenia.

– Podczas występu goście mogli zobaczyć trzy różne pokolenia, co dało się również usłyszeć na scenie, na której wystąpiła dla przybyłych – śmiało można powiedzieć – śmietanka „piwniczna”. Wspaniali i bardzo utalentowani artyści zaprezentowali to, co mają najlepszego do pokazania – słusznie chwaliła Marzena Michałowska-Kowalik, menadżer kabaretu „Piwnica pod Baranami”.

W niedzielę w Nowinach można było podziwiać Kamilę Klimczak – aktorkę teatru Bagatela w Krakowie. Związana z Teatrem STU, artystka krakowskiej „Piwnicy Pod Baranami”, z którą koncertowała m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, a także w Austrii, Niemczech oraz w wielu miastach w całej Polsce, szczególnie ceni sobie współpracę z maestro Leopoldem Kozłowskim, zwanym „Ostatnim Klezmerem Galicji”, w zespole którego śpiewa tradycyjne pieśni żydowskie w języku jidysz, a także zupełnie nowe napisane do słów i tłumaczeń Jacka Cygana.

Do Nowin przyjechała także Urszula Makosz – wybitna interpretatorka pieśni żydowskich. Jej repertuar zawiera utwory o zróżnicowanej tematyce i nastroju w trzech żydowskich językach. Są to tradycyjne i autorskie piosenki w języku jidysz, pieśni w języku hebrajskim oraz utwory w języku ladino charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów zamieszkujących Półwysep Iberyjski. Interpretuje również wiersze współczesnych poetów polskich oraz poezje Jana Lechonia.

Zaproszonych gości bawił również Piotr „Kuba” Kubowicz, z wykształcenia śpiewak operowy, który pracował jako wokalista w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Przeżył też przygodę z Operą Kameralną w Wiedniu, gdzie zaśpiewał w „Czarodziejskim flecie” i „Cyruliku sewilskim”. Od 2002 roku jest silnie związany z ziemią świętokrzyską, gdzie zrealizował projekt „Akwarelki Świętokrzyskie”. W czasie imprezy zaprezentował się także z zespołem Con Affetto pod kierunkiem Edyty Bobryk z Gminnego Ośrodka Kultury „Perła” w Nowinach. To właśnie z jej inicjatywy krakowski kabaret „Piwnica pod Baranami” zawitał do Nowin. – Wydaje mi się, że kultura wyższego lotu, bez względu na to gdzie mieszkamy, powinna nam towarzyszyć. Ogromnie się cieszę, że tak wspaniali artyści zechcieli przyjąć nasze naproszenie – podkreśla Edyta Bobryk kierownik d.s. kultury Gminnego Ośrodka Kultury „Perła” w Nowinach, która już zapowiada, że będą kolejne wspaniałe wydarzenia kulturalne na terenie gminy Sitkówka-Nowiny. – Postaramy się zaskoczyć naszych mieszkańców jeszcze nie raz. Pomysłów jest wiele i wierzę, że uda się je wszystkie zrealizować – zapewniła.

Kolejnym artystą, który wystąpił podczas niedzielnego koncertu, był Paweł Pierzchała – pianista i kompozytor. Jako instrumentalista i aranżer udziela się w rozmaitych projektach o szerokim spektrum tematyki i stylów – od muzyki alternatywnej, wpływów jazzu, poprzez muzykę żydowską, brzmienia etniczne i awangardę.

Poza tym, na nowińskiej scenie stanęli: Michał Chytrzyński, utalentowany skrzypek młodego pokolenia, oraz gitarzysta basowy Paweł „Basolog” Kuźmicz.

Bez wątpienia występ kabaretu „Piwnica pod Baranami” można zaliczyć do jednego z najważniejszych wydarzeń tegorocznego sezonu kulturalnego na terenie gminy Sitkówka-Nowiny. Jak zapowiedzieli pomysłodawcy, swoimi propozycjami zaskoczą mieszkańców jeszcze nie raz. Trzeba przyznać, że poprzeczkę postawili sobie wysoko.

 

Agnieszka Olech

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet