Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: środa 24 lutego 2021   |   Imieniny: Maciej, Marek

Aktualności

 

 

Jest porozumienie w sprawie „Geoparku Chęcińsko-Kieleckiego”

08-10-2015

 

5 października, w Centrum Geoedukacji w Kielcach miało miejsce uroczyste podpisanie porozumienia w sprawie powołania „Geoparku Chęcińsko-Kieleckiego” i wpisania go do sieci geoparków krajowych i europejskich, a także na listę geoparków UNESCO. Byłby to pierwszy polski geopark wpisany na listę sieci geoparków europejskich oraz pierwszy widniejący na światowej liście geoparków UNESCO. Dzięki temu geologiczne bogactwo ziemi świętokrzyskiej zyska rozgłos nie tylko na arenie krajowej, ale również europejskiej. Porozumienie podpisali włodarze Miasta Kielce, Gminy i Miasta Chęciny, Gminy Sitkówka-Nowiny, Morawica oraz Piekoszów.

 

      Porozumienie określa zasady współpracy i partnerstwa przy przygotowaniu i wdrożeniu inicjatywy pod nazwą ,,Geopark Chęcińsko-Kielecki’’ w celu aplikacji do sieci krajowych i europejskich geoparków, a także wpisania go na światową listę geoparków UNESCO. Porozumienie ,,Geopark Chęcińsko-Kielecki’’ obejmuje 5 jednostek samorządu terytorialnego. Są to Miasto Kielce, Gmina i Miasto Chęciny, Gmina Morawica, Gmina Sitkówka – Nowiny oraz Gmina Piekoszów. Podczas poniedziałkowej uroczystej konferencji prasowej porozumienie podpisali Prezydent Miasta Kielce, Wojciech Lubawski, Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, Wójt Gminy Morawica, Marian Buras, Zastępca Wójta Gminy Sitkówka – Nowiny, Łukasz Barwinek oraz Wójt Gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. - Podpisanie powyższego dokumentu umożliwi rozpoczęcie procedury wypełnienia wniosku aplikacyjnego. Zamierzonym efektem prac nad Geoparkiem Chęcińsko-Kieleckim będzie uzyskanie członkostwa w europejskich strukturach. Da to przede wszystkim ogromną promocję naszego regionu nie tylko na arenie krajowej, ale i europejskiej. Przyczyni się to również do aktywizacji naszej lokalnej społeczności, a także zwiększy liczbę odwiedzających nas turystów – mówi Dyrektor Geoparku Kielce, Elżbieta Czajkowska.

      Geoparki Europejskie UNESCO tworzą sieć, której celem jest zachowanie i promocja wyjątkowych obszarów geologicznych. Terytorium czterech gmin: Chęciny, Sitkówki-Nowiny, Morawicy i Piekoszowa, a także miasta Kielce obejmuje szeroką gamę fenomenów geologicznych, co sprawia, że jest prawdziwym podręcznikiem geologii i rajem dla geologów. - Dlatego też chcemy stworzyć „Geopark Chęcińsko-Kielecki” i wciągnąć go do Sieci Europejskich Geoparków, a co za tym idzie wpisać na europejską listę geoparków UNESCO – tłumaczy Dyrektor Geoparku Kielce, Elżbieta Czajkowska.

      W chwili obecnej do Europejskiej Sieci Geoparków należy 69 geoparków z 23 krajów Europy. - Jednym z członków Europejskiej Sieci Geoparków jest znajdujący się częściowo na terenie Polski transgraniczny polsko-niemiecki Geopark Łuk Mużakowa. Uzyskanie statusu Europejskiego Geoparku przez obszar Chęcińsko-Kielecki daje więc szanse uzyskania statusu pierwszego, w pełni polskiego geoparku – informuje Dyrektor Geoparku Kielce Elżbieta Czajkowska.

      Główną formą działalności podpisanego porozumienia jest inicjowanie i realizacja projektów ukierunkowanych na promocję, ochronę i wykorzystanie dziedzictwa geologicznego i kulturowego na obszarze objętym inicjatywą Geoparku Chęcińsko-Kieleckiego. Po jego utworzeniu należący do „Geoparku Chęcińsko-Kieleckiego” partnerzy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych będą mogli wspólnie ubiegać się o dofinansowanie swoich działań z funduszy strukturalnych UE w ramach perspektywy finansowej 2014-2020. – Wspólnie będziemy mogli ubiegać się o dofinansowanie nie tylko na ochronę istniejących, ale również na stworzenie i wyeksponowanie nowych stanowisk dziedzictwa geologicznego, a także ich promocję. Nasze walory geologiczne i kulturowe warte są tego, żeby wyjść z nimi poza granice państwa – podkreślał prezydent Kielc, Wojciech Lubawski. - Podpisując porozumienie zrobiliśmy pierwszy krok do tego, żeby znaleźć się w Europejskim Konsorcjum Parków Geologicznych. Na terenie gminy Morawica znajdują się kopalnie, gdzie w przyszłości być może będzie można stworzyć stanowiska geologiczne, a następnie wpiąć je w sieć ścieżek geologicznych pozostałych gmin, należących do Geoparku Chęcińsko-Kieleckiego – zaznaczył wójt gminy Morawica, Marian Buras.

      Jak podkreślał zastępca wójta gminy Sitkówka-Nowiny, Łukasz Barwinek, gmina zdecydowanie ma się czym pochwalić pod względem geologicznym na tle europejskim. - Na terenie naszej gminy znajdują się kopalnie, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród studentów geologii. Systematycznie przyjeżdżają do nas studenci z AGH, gdzie mają możliwość obserwowania i prowadzenia badań. Mamy olbrzymi potencjał geologiczny, którym możemy się pochwalić, i który wręcz należy pokazać szerzej, a podpisanie porozumienia będzie dawało wymierne korzyści w zakresie promocji i potencjału zarówno geologicznego, jak i przyrodniczego oraz kulturowego. To z całą pewnością przyniesie też w przyszłości korzyści w zakresie rozwijania przedsiębiorczości – podkreśla zastępca wójta gminy Sitkówka-Nowiny, Łukasz Barwinek.

      Zadowolenia z faktu podpisania porozumienia nie krył również Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. – Geoturystyka staje się coraz bardziej popularna – przyznaje Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. – Patrząc na powstałe w Chęcinach Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej, gdzie już zjeżdżają naukowcy z całego świata, a także na ogromne zainteresowanie tematem odkrywania historii Ziemi przez turystów, wiem, że ta gałąź turystyczna ma ogromny potencjał. Szczególnie na obszarze partnerów podpisanego porozumienia. Mamy tu prawdziwy raj dla geologów, który wspólnie dzięki podpisanemu porozumieniu możemy rozsławić jeszcze bardziej, a także rozbudować. Jestem przekonany, że planowane zagospodarowanie przez nas sztolni w Miedziance i udostępnienie ich dla turystów idealnie wpisze się w ten projekt  – mówi Burmistrz Jaworski. - Chęciny od lat słyną ze swojego potencjału geologicznego. Myślę jednak, że wspólne działania kilku gmin w obszarze „Geoparku Chęcińsko-Kieleckiego” pozwolą na stworzenie mocnego produktu turystycznego, stanowiącego silną konkurencję dla innych ważnych geologicznie miejsc już nie tylko na arenie naszego kraju, ale i na arenie europejskiej – dodaje Burmistrz, Robert Jaworski.

      Jak zgodnie podkreślano podczas konferencji, podpisanie porozumienia bez wątpienia stanowi pierwszy krok do rozwoju geoturystyki w regionie i promocji jej na świecie.

 

Agnieszka Olech 

 

 

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet