Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: środa 24 lutego 2021   |   Imieniny: Maciej, Marek

Aktualności

 

 

Nowy wóz strażacki trafił do OSP w Kowali

06-10-2015

 

W pierwszą niedzielę października na placu przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowali miało miejsce uroczyste poświęcenie nowego wozu strażackiego i przekazanie kluczyków do niego jednostce OSP Kowala. Jeden z najnowocześniejszych w województwie samochodów ratowniczo-gaśniczych kosztował blisko 700 tysięcy złotych. Jest doskonale wyposażony i spełnia wszelkie normy europejskie. Na miejsce akcji potrafi przetransportować aż pięć ton wody.

 

Uroczystość poświęcenia i przekazania ciężkiego samochodu ekologiczno-gaśniczego odbyła się w niedzielę na placu przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowali w gminie Sitkówka-Nowiny. Rozpoczęła się mszą świętą, której przewodniczył Świętokrzyski Kapelan Strażaków ks. kanonik Marek Mrugała. Towarzyszył mu ks. Józef Knap – proboszcz parafii w Brzezinach. W czasie uroczystej mszy św. podkreślano, że bycie strażakiem to służba ludziom, spieszenie im z pomocą o każdej godzinie dnia i nocy. – Niech was św. Florian prowadzi – mówił ks. kanonik Marek Mrugała, błogosławiąc druhów i składając podziękowania za bezinteresowne zaangażowanie w życie społeczne oraz pomoc potrzebującym.

Po mszy św. kapłani dokonali poświęcenia nowego samochodu strażackiego. Następnie generał Zbigniew Muszczak – komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach wraz z wójtem gminy Sitkówka-Nowiny Sebastianem Nowaczkiewiczem dokonali aktu przekazania nowoczesnego wozu strażackiego jednostce OSP Kowala. ‑ Druhowie ochotnicy z terenu naszej gminy zawsze skutecznie sprawdzają się w sytuacjach bojowych, chroniąc całą społeczność przed żywiołami. Samorząd gminny oraz Rada Gminy Sitkówka-Nowiny dokładają starań, aby jednostki były odpowiednio wyposażone i przygotowane do niesienia pomocy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dobry sprzęt w naszych jednostkach jest gwarancją bezpieczeństwa mieszkańców – podkreślał wójt Sebastian Nowaczkiewicz. – Oby ten samochód sprawował się jak najlepiej, a do akcji wyjeżdżał jak najrzadziej, jednak w chwilach zagrożenia niech służy ludziom niosąc im pomoc – życzył wójt Nowaczkiewicz.

Samochód strażacki w jednostce w Kowali jest już od kilku tygodni. – Odkąd jest u nas, wyjechaliśmy nim do akcji już dwa razy. Ten samochód był tu bardzo potrzebny – przyznał Marcin Głogowski, Wiceprezes OSP w Kowali. – To samochód na miarę XXI wieku. Jestem pewien, że posłuży strażakom na długie lata. Wiem, że trafił on w dobre ręce – podkreślał generał Zbigniew Muszczak Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Jeden z najnowocześniejszych samochodów strażackich w województwie świętokrzyskim z całą pewnością będzie służył strażakom i lokalnej społeczności długie lata. – Długo się o niego staraliśmy. Dobrze też wiemy, że nie jest łatwo pozyskać taki sprzęt. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do jego zakupu. – dziękował Czesław Bentkowski – prezes jednostki w Kowali, wręczając w podziękowaniu pamiątkowe statuetki.

Nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy kosztował blisko 700 tysięcy złotych. Jego zakup możliwy był dzięki środkom finansowym uzyskanym od Gminy Sitkówka-Nowiny, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Nadbrygadiera Zbigniewa Muszczaka, Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz środkom własnym OSP Kowala. – Zakup tego samochodu to efekt doskonałej współpracy pomiędzy wieloma podmiotami. Gdy jest porozumienie, to widać doskonałe efekty – podkreślał Wicestarosta Powiatu Kieleckiego Zenon Janus. O dobrej współpracy na różnych szczeblach samorządu mówił również Piotr Żołądek – Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, a Wiceminister Obrony Narodowej Beata Oczkowicz była pod wrażeniem zaangażowania młodzieży w działania straży w Kowali.

Część oficjalną zakończyła uroczysta defilada pododdziałów. Na zakończenie dla wszystkich przybyłych na uroczystość gości wystąpił Zespół „Kowalanki”, a druhowie z Kowali zaprosili zebranych na pyszną grochówkę.

Warto też dodać, że podczas całej uroczystości prowadzona była zbiórka pieniędzy na chorego trzyletniego Jasia. Pieniądze zbierała Rada Sołecka miejscowości Kowala.

 

Agnieszka Olech

 

 

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet