Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: środa 24 lutego 2021   |   Imieniny: Maciej, Marek

Aktualności

 

 

Nowoczesny monitoring i słoń-odkurzacz

29-09-2015

 

Wodociągi Kieleckie dzięki funduszom unijnym uruchomiły system monitoringu sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, pozwalający zdalnie, za pomocą komputera sprawdzać i regulować działanie infrastruktury. Środki z UE pozwoliły też na zakup nowoczesnego pojazdu do udrażniania i czyszczenia kanalizacji. Te nowości zaprezentowano 17 września na konferencji prasowej w siedzibie Wodociągów Kieleckich.

 

Nowoczesny monitoring oznacza, że z jednego miejsca, dyspozytorni, można na bieżąco, on-line kontrolować co się dzieje w całej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, również na terenie gminy Sitkówka-Nowiny. Przetarg na Kontrakt VII Monitoring i zarządzanie układem wod-kan aglomeracji kieleckiej i aglomeracji Zagnańsk, w systemie „projektuj i buduj” wygrała warszawska spółka AquaRD. Inwestycja zrealizowana została w ramach unijnego projektu Kompleksowej ochrony wód podziemnych aglomeracji kieleckiej.

W przypadku sieci kanalizacyjnej dyspozytor na monitorach obserwuje stan pracy pompowni, czy nie „padła” jakaś pompa, czy nie musi się włączyć rezerwowa, czy nie zostały przekroczone stany i nie trzeba wysłać pogotowia technicznego. Czujniki informują nawet o zaniku napięcia i konieczności włączenia agregatu prądotwórczego. Zdalnie można sterować pracą pompowni. Jeśli chodzi o wodociąg, w ten sam sposób kontrolowana jest praca hydroforni, studni, pompowni strefowych, reduktorów ciśnienia. Monitoring umożliwia szybkie wykrywanie awarii i utrzymywanie optymalnego ciśnienia wody w sieci, co oznacza oszczędności energii elektrycznej. Ogranicza też straty wody w wyniku nieszczelności.

Kolejną inwestycją Wodociągów Kieleckich w nowoczesność był zakup specjalistycznego pojazdu z zabudową FFG Elephant Vacu. Zapchane i niedrożne rury kanalizacji sanitarnej to zmora każdej spółki wodociągowej. Takie miejsca trzeba udrożnić przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Gdyby nie on, zapchaną rurę trzeba by wykopywać, co byłoby drogie i uciążliwe. Stosowane obecnie w Wodociągach Kieleckich maszyny starzeją się szybko, a dzięki unijnemu projektowi Rozwój gospodarki ściekowej w gminie Kielce i gminie Zagnańsk nadarzyła się okazja na zakup nowego pojazdu.

FFG Elephant Vacu to samochód typu ssąco-czyszczącego do udrażniania i konserwacji kanalizacji sanitarnej. Jest to prawdziwa fabryka na kołach, skok cywilizacyjny, dzięki któremu mieszkańcy będą mieli sprawniej, szybciej i w sposób przyjazny dla środowiska udrażnianą kanalizację. Samochód z zabudową FFG Elephant Vacu (co można przetłumaczyć odkurzacz-słoń) będzie miał kamerę, która ułatwi kierowcy najazd nad studzienkę kanalizacyjną, skrętną tylną oś i recycling wody używanej do płukania rur. Dzięki tej ostatniej opcji pojazd będzie mógł ponownie wykorzystywać wodę z kanalizacji lub „ciągnąć” ją na przykład z rzeki. A nazwę „słonia” zyskał dzięki teleskopowej konstrukcji rury wprowadzanej do kanału. Pozwala ona na wygodne dotarcie do studzienki umieszczonej w trudno dostępnym miejscu. Pojazd dostarczyła kielecka firma Pojazdy Komunalne Tymborowscy Sp. z o.o.

– Monitoring sieci to przede wszystkim oszczędność naszej dobrej wody i energii. Chodzi o to, żeby jak najlepiej służyć naszym odbiorcom, czyli wszystkim mieszkańcom. Temu samemu celowi przyświecał zakup nowoczesnego samochodu obsługi kanalizacji – powiedział Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet