Dzisiaj jest: poniedziałek 9 grudnia 2019   |   Imieniny: Leokadia, Wiesław

Aktualności

III Bieg Uliczny o Nowińskie Kominy za nami

22-09-2015

120 zawodników wystartowało w tegorocznym III Biegu Ulicznym o Nowińskie Kominy. W kategorii open najlepszy okazał się być Sylwester Lepiarz. Równolegle o puchar zwycięzcy rywalizowali najmłodsi zawodnicy, którzy pobiegli w XII Memoriale Jana Bieńkowskiego. Na starcie stanęło blisko 300 zawodników.

III Bieg Uliczny o Nowińskie Kominy

Biegi uliczne „O Nowińskie Kominy” na terenie gminy Sitkówka-Nowiny organizowano już w latach sześćdziesiątych, a odbywały się wtedy z okazji Dnia Budowlanych. Biegi reaktywowano trzy lata temu i z założenia miały symbolizować pięć kominów dawnych Zakładów Cementowo-Wapienniczych. Nieistniejące już kominy przez długie lata były symbolem gminy Sitkówka-Nowiny. Od nich też wzięła się nazwa biegów i dystans pięciokilometrowej trasy.

Sylwester Lepiarz zwyciężył

W III Biegu Ulicznym o Nowińskie Kominy postanowiło w tym roku powalczyć 120 zawodników. Do Nowin zjechali najbardziej wytrawni biegacze, ale też amatorzy i miłośnicy biegów. Najlepszy zawodnik tegorocznych Biegów Ulicznych o Nowińskie Kominy pokonał pięciokilometrowy dystans w zaledwie 15 minut i 54 sekundy. – Łatwo nie było – przyznał zwycięzca Sylwester Lepiarz. – Na prowadzenie wyszedłem dopiero po pokonaniu dystansu trzech i pół kilometra. Tempo było naprawdę mocne, ale wytrzymałem i udało się wygrać – mówił zadowolony tuż po zakończeniu biegu. Zaraz za nim na metę przybiegł Łukasz Woźniak z KKL Kielce/Strawczyn, który trasę pokonał w 16 minut i pięć sekund. Trzeci na podium w kategorii open stanął Dawid Kubiec – ubiegłoroczny zwycięzca, który w tym roku przybiegł na metę w 16 minut i 27 sekund, poprawiając tym samym swój ubiegłoroczny czas siedemnastu minut.

Będzie nowa bieżnia na nowińskim stadionie

– Jak widać, rywalizacja w Biegu o Nowińskie Kominy jest bardzo duża, a zawodnicy z roku na rok są coraz lepsi. Ogromnie cieszy mnie, że tak tłumnie przyjeżdżają do naszej gminy i chętnie biorą udział w wydarzeniach sportowych – podkreślał wójt gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz. – Stawiamy na sport, bo sport to zdrowie i hart ducha. Mamy wspaniałe obiekty sportowe, które sprzyjają uprawianiu sportów. Już planujemy wybudowanie nowej nawierzchni tartanowej na naszym stadionie. Obecna niestety pozostawia wiele do życzenia. To jedna z inwestycji, jaką planujemy przeprowadzić już niebawem. Postaramy się na nią uzyskać dofinansowanie zewnętrzne – zapowiedział wójt Nowaczkiewicz.

Aleksandra Mądzik najlepsza w kategorii kobiet

Warto dodać, że w kategorii kobiet najlepsza okazała się Aleksandra Mądzik, biegnąca z napisem na koszulce „Biegam, żeby Bartek mógł żyć”. Pięciokilometrową trasę pokonała w czasie 20 minut i 19 sekund. Tuż za nią na metę dobiegła Olga Pierzak i zajęła tym samym drugie miejsce z czasem 22 minut i 4 sekund. Trzecia na podium stanęła Anna Jamioł z klubu Biegam Bo Lubię Kielce, która dystans pięciu kilometrów pokonała w czasie 24 minut i 20 sekund.

XII Memoriał Jana Bieńkowskiego

Imprezą towarzyszącą „Biegom Ulicznym o Nowińskie Kominy” były biegi dla przedszkolaków i młodzieży szkolnej. Organizatorem XII Memoriału Jana Bieńkowskiego w Biegach Przełajowych była Gmina Sitkówka-Nowiny, GOK „Perła” w Nowinach oraz Gimnazjum w Nowinach. XII Memoriał Jana Bieńkowskiego tradycyjnie już rozpoczął się od uczczenia minutą ciszy pamięci Jana Bieńkowskiego, który przed laty biorąc udział w nowińskich biegach zmarł godzinę po ich zakończeniu.

Przekonywali, że biegać jest warto

Najmłodsi zawodnicy pobiegli w czterech kategoriach: biegu przedszkolaka na dystansie 100 metrów, biegu małolata na dystansie 400 metrów, biegu mistrza podstawówki na dystansie 700 metrów i biegu mistrza gimnazjum na dystansie 1200 metrów. Łącznie do rywalizacji stanęło 300 młodych biegaczy. Wśród nich znaleźli się również mistrzowie województwa, którzy pochodzą z terenu gminy Sitkówka-Nowiny. Jak przekonywali, bieganie to ich sposób na aktywny wypoczynek. – Warto biegać, bo dzięki temu poprawiamy swoją kondycję i wydolność. Bieganie to zdrowie – zapewniał Bartłomiej Łyczek, który w tym roku zdobył tytuł mistrza województwa na dystansie 500 metrów. Podobnego zdania była też Anna Skowronek ze szkoły podstawowej w Nowinach, wicemistrzyni województwa świętokrzyskiego w trójboju. – Bieganie zdecydowanie sprzyja zdrowiu. Poza tym, to bardzo dobry sposób na spędzanie wolnego czasu – dodała Anna Skowronek.

Rywalizacja na najwyższym poziomie

Jako pierwsze na staracie ustawiły się przedszkolaki. Maluchy pobiegły w dwóch kategoriach: chłopców i dziewczynek. W kategorii dziewcząt na mecie pierwsza była Aleksandra Matysik z Nowin. Drugie miejsce zajęła Zofia Szołowska z Nowin, a miejsce trzecie zdobyła Magdalena Jaworska również z Nowin. W kategorii chłopców miejsce pierwsze zajął Filip Miś z Nowin. Miejsce drugi zdobył Mateusz Bernacki z Nowin, a miejsce trzecie na podium przypadło Marcelowi Młynarczykowi z Kielc.

W Biegu Małolata do rywalizacji stanęły klasy I-III. Zawodnicy musieli pokonać dystans 400 metrów. W kategorii dziewcząt na miejscu pierwszym znalazła się Julia Jakubczyk SP Brzeście. II miejsce zajęła Wiktoria Kopec SP Korzecko, a miejsce trzecie zdobyła Paulina Krajewska SP Nowiny. W kategorii chłopców najlepszy okazał się Mateusz Hołda z SP Nowiny. Miejsce drugie zajął Adam Wieczorek z SP Nowiny, a Piotr Salwa z SP w Kielcach zajął miejsce trzecie. Mistrzem Podstawówki klas IV-VI na dystansie 700 metrów w kategorii dziewcząt została Julia Miś z SP Nowiny. Druga na mecie w tej kategorii była Anna Skowronek z SP Nowiny, a trzecia Wiktoria Kocerba z SP Brzeście. W kategorii chłopców Mistrzem Podstawówki został Wiktor Stanek z SP Brzeście. Drugie miejsce zajął Bartłomiej Łyczek z SP Nowiny, a miejsce trzecie Mateusz Kawecki z SP Nowiny.

Gimnazjaliści z klas I-III rywalizowali ze sobą na dystansie 1200 metrów. Mistrzynią w Biegu Gimnazjalisty okazała się Katarzyna Jaroń z Gimnazjum w Nowinach. Jej gimnazjalna koleżanka Patrycja Giełżecka zajęła miejsce drugie, a miejsce trzecie Julia Dziedzic również z Gimnazjum w Nowinach. W kategorii chłopców najlepszy okazał się Michał Malarczyk z Gimnazjum w Nowinach. Tuż za nim na metę dobiegł Piotr Wawrzeńczyk również z Gimnazjum w Nowinach, a na miejscu trzecim uplasował się Dawid Mielka z Gimnazjum GTE.

Wszyscy uczestnicy biegów otrzymali pamiątkowe medale, a dla najlepszych ufundowano puchary i nagrody.