Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: wtorek 12 listopada 2019   |   Imieniny: Witold, Renata

Aktualności

 

 

X Jarmark Świętokrzyski

18-05-2015

 

17 maja, na Świętym Krzyżu odbył się X Jarmark Świętokrzyski. W tym roku wydarzenie obfitowało w szereg atrakcji, a jego motywem przewodnim było nawiązanie do tradycyjnych średniowiecznych jarmarków. Nie mogło tam też zabraknąć Gminy Sitkówka-Nowiny, która promowała swoje walory.

 

Doskonała muzyka, pokaz dworskich obyczajów, walk rycerskich i rzemiosła, zagroda zwierząt z osady średniowiecznej, kupieckie kramy ze specjałami, polewka opata, a także gry, konkursy i wiele atrakcji dla dzieci – tegoroczny, jubileuszowy Jarmark Świętokrzyski był wyjątkowy, a odbywał się w miejscu, gdzie według klasztornej tradycji Świętego Krzyża odbywały się dawne jarmarki, czyli na plantach okalających Klasztor od strony północnej.

Sukces Jarmarku to dobra współpraca gmin i powiatu

Jarmark Świętokrzyski każdego roku przyciąga prawdziwe tłumy wielbicieli tradycji i doskonałej zabawy. W tym roku po raz pierwszy organizatorzy zaprosili do udziału w wydarzeniu wszystkie gminy powiatu kieleckiego. – Wierzę w gminy powiatu kieleckiego, wierzę w dobrą współpracę. Otwieram się na tą współpracę nie tylko w obszarze inwestycyjnym, ale chcę szukać pola współpracy w różnych obszarach. Myślę, że Jarmark Świętokrzyski to nasze wspólne dzieło, bo Jarmark to nie tylko powiat, ale też gminy powiatu – podkreślał Michał Godowski, Starosta Powiatu Kieleckiego. – Warto zaznaczyć, że Jarmark odbywa się w szczególnym miejscu powiatu kieleckiego, miejscu symbolicznym. Propozycję współpracy, z którą wyszliśmy do gmin potraktowałem trochę jak sprawdzian tego na ile te gminy chcą współpracować z powiatem. Okazuje się, że ta współpraca jest bardzo potrzebna. Nie trzeba było długo wójtów namawiać. Każdy przywiózł na Święty Krzyż to dobro, które posiada, czyli zasoby kultury i tradycji, również w obszarze kulinarnym. Wspólnie stworzyliśmy bardzo fajny festyn rodzinny, który z całą pewnością na długo zapadnie w pamięci. Wierzę, że ta forma współpracy stanie się już  tradycją, że gminy i powiat wspólnie będą tworzyć Jarmark Świętokrzyski i wspólnie będą go udoskonalać w przyszłości – dodał starosta. 

Mamy się czym pochwalić

Jak podkreślano podczas jarmarku, gmina Sitkówka-Nowiny prezentowała swoje walory znakomicie. – Dziesiąty jubileuszowy Jarmark Świętokrzyski po raz pierwszy odbywa się w takiej oprawie. Wszystkie dziewiętnaście gmin powiatu kieleckiego podjęło wyzwanie i przystąpiło do zaprezentowania się z jak najlepszej strony. To ogromnie cieszy. Oby kolejne lata przyniosły takie rezultaty, oby też wszyscy tak się angażowali jak dziś. To zaangażowanie widać szczególnie po gminie Sitkówka-Nowiny, która jest tutaj mocno widoczna. Jestem pod wrażeniem, bo pomimo, że jest to mała gmina, to jednak dobrze zorganizowana i prężnie działająca, a także mogąca się pochwalić sporym dorobkiem kulturowym – powiedział Zenon Janus Wicestarosta Powiatu Kieleckiego.

Nowińskie smaki zachwycały

Wszyscy, którzy przybyli na błonia pod Klasztorem mogli spróbować niesamowitych specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z całego powiatu. Niesamowitym powodzeniem cieszyły się potrawy i wypieki gospodyń z terenu gminy Sitkówka-Nowiny, a miały one wiele do zaoferowania. – Pierogi z kapustą i grzybami, pierogi z mięsem i kapusta z grochem to nasza specjalność – zachwalała Anna Szymonek z Szewczanek, które zostały zaproszone do promowania na stoisko Powiatu Kieleckiego. Tuż obok nich stał kram, na którym swoje specjały serwowały też Kowalanki i Bolechowiczanie. – Widzimy ogromne zainteresowanie naszymi wypiekami i potrawami. Bardzo cieszy, że ludzie chętnie się częstują i zachwalają nasze talenty kucharskie – podkreślała Małgorzata Adach z Kowalanek.

Wójt Sebastian Nowaczkiewicz zwyciężył w turnieju włodarzy

Nie tylko specjały przyciągały na stoiska gminy Sitkówka-Nowina. Zespoły ludowe promowały gminę również na scenie, a wójt Sebastian Nowaczkiewicz stanął w szranki z wójtami i burmistrzami w specjalnie przygotowanym dla włodarzy turnieju. Jak się okazało został zwycięzcą, a swoją wygraną skomentował skromnie – Musieliśmy trafić kółkiem w patyk i cóż, powiało w dobrą stronę przez co zdobyłem najwięcej punktów – stwierdził wójt Sebastian Nowaczkiewicz, którego podczas turnieju dopingowała rodzina oraz liczna grupa mieszkańców. – Cieszy fakt, że tak dużo ludzi z terenu naszej gminy spotkałem podczas jarmarku. To wydarzenie co roku ściąga dużo gości, dlatego warto tutaj być i zaprezentować wszystko to, co mamy najlepsze do zaoferowania. A przecież mamy się czym pochwalić – stwierdził wójt Nowaczkiewicz.

Bez wątpienia Jarmark Świętokrzyski każdego roku przyciąga coraz większe rzesze turystów i pielgrzymów nie tylko z naszego województwa, ale i całej Polski. Być tutaj po prostu trzeba, bo to nie tylko doskonała promocja dla całego powiatu, ale również integracja pomiędzy gminami.

 

Agnieszka Olech

 

 

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.: 7 °C
Ciśn.: 977 hPa
Wiatr: 4 km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet