Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: sobota 30 września 2023   |   Imieniny: Wera, Honoriusz

Gminno-Szkolna Orkiestra Dęta

 

 

 

 

 


Gminno-Szkolna Orkiestra Dęta 

  

„Sitkówka-Nowiny" 

 

 

 

 

 

 

Gminno – Szkolna Orkiestra Dęta „Sitkówka – Nowiny” powstała w 2004r. z inicjatywy Wójta Gminy Pana Stanisława Baryckiego i Animatora Orkiestr Dętych Województwa Świętokrzyskiego Pana Józefa Janaszka.   

 

Pierwsze przesłuchania oraz nabór dzieci i młodzieży odbyły się w listopadzie 2003 roku. Z bardzo dużej grupy wyłoniono 65 osób wykazujących predyspozycje muzyczne. Najliczniejsze grono zakwalifikowanych do nauki dzieci wyłoniono ze szkół w Bolechowicach, Nowinach i Sitkówce. Z początkiem 2004 roku rozpoczęto naukę teorii muzyki. 24 stycznia Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury,Sportu i Rekreacji w Nowinach  Zbigniew Piękny przekazał zakupione dla Orkiestry instrumenty i z tą datą rozpoczęła się nauka gry. Zajęcia odbywały się przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach, próby odbywały się trzy razy w tygodniu  a ogromnym wsparciem dla rozwoju Orkiestry wykazał się ówczesny Dyrektor szkoły Pan Ryszard Mańko. Pierwszy koncert Orkiestra zagrała w październiku z okazji dziesięciolecia działalności basenu „Perła” gdzie została bardzo ciepło przyjęta przez władze Gminy i słuchaczy. Od 2005 roku regularnie bierze już udział w uroczystościach państwowych i kościelnych, daje koncerty w szkołach. Systematyczna praca od podstaw nad: techniką wykonania, doskonaleniem gry na  instrumentach, repertuarem – jego różnorodnością  i stopniem trudności już dziś owocuje uznaniem fachowców i aplauzem publiczności, czego dowodem jest ponad 300 koncertów w Gminie, Województwie, Kraju i poza jego granicami.   

 

Lata 2008-2013 to szereg licznych konkursów, festiwali i przeglądów na szczeblu powiatu, województwa a także ogólnopolskich gdzie oceniana była bardzo wysoko i zajmowała czołowe lokaty. Orkiestra systematycznie wspiera akcje charytatywne grając na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Marszy Życia, na rzecz dzieci niepełnosprawnych, w Szpitalu Onkologicznym w Kielcach, domach pomocy społecznej itp. Na stałe wpisała się do kalendarza imprez patriotycznych, kościelnych, wojskowych, strażackich nie tylko Gminy Sitkówka-Nowiny ale całego województwa świętokrzyskiego. Nawiązano także współpracę z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.  

 

Pomimo dużej rotacji osobowej Orkiestra utrzymuje wysoki poziom muzyczny. Dziś ten liczący prawie 40 instrumentalistów młodzieżowy zespół kierowany od lat przez dyrygenta, kierownika i kapelmistrza Józefa Janaszka wspieranego przez konsultanta muzycznego i pedagogicznego Bolesława Skrzyniarza, należy do najciekawszych i najprężniej działających młodych zespołów orkiestrowych nie tylko Gminy Sitkówka – Nowiny ale i całego Województwa Świętokrzyskiego.  

 

Ogromną rolę w rozwoju i działalności Orkiestry odegrał Urząd Gminy Sitkówka-Nowiny na czele z Panem Wójtem Stanisławem Baryckim oraz Radnymi okazując pomoc i wsparcie. Dzięki Nim możemy przez muzykę promować nasz region.

 

 

 

Zobacz strony: 

1

Pogoda na dziś

Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet