Kontakt Urząd gminy Archiwum

Menu strony

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zamów darmowy newsletter

 

 

Dzisiaj jest: środa 29 listopada 2023   |   Imieniny: Błażej, Saturnin

Atrakcje turystyczne

 

 

KAMIENIOŁOM SZEWCE - NOWA ATRAKCJA TURYSTYCZNA GMINY SITKÓWKA - NOWINY

 

Na przełomie 2011 i 2012 roku gmina Sitkówka-Nowiny udostępniła dla ruchu turystycznego kamieniołom „Szewce". Teraz wszyscy będą mogli podziwiać wspaniałe skalne „fortepiany", których historia sięga XVII wieku. Kamieniołom „Szewce" znajduje się w sąsiedztwie znanej nie tylko w Polsce Jaskini „Raj". Obydwa obiekty dzieli zaledwie piętnaście minut marszu.  O nowej atrakcji turystycznej gminy Sitkówka - Nowiny opowiada Grzegorz Pabian - Przewodnik Świętokrzyski z Informacji Turystycznej w Nowinach.


 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

GMINY SITKÓWKA – NOWINY


Trzcianki – dawna podmiejska miejscowość letniskowa

 

 
Rzeka Bobrza w Trzciankach
Plac festynowy obok basenu Perla

 

Trzcianki zlokalizowane są nad piękną rzeką Bobrzą w pobliżu kompleksu sportowo – rekreacyjnego, w skład którego wchodzą: Kryta Pływalnia „Perła”, Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Ventus”, boiska sportowe, boiska piłki plażowej i skate park. Z okresu świetności letniska pozostały zabytkowe wille z lat 30 XX wieku, ruiny młyna wodnego z 1880 r. i ruiny tzw. sanatorium. Przez Trzcianki przebiega znakowana ścieżka dydaktyczna Klubu 4H, której trasa przechodzi obok wymienionych wyżej obiektów.

 

Przyrodnicza Ścieżka Dydaktyczna Klubu 4H

 

   

Przyrodnicza Ścieżka Dydaktyczna

Klubu 4H w Nowinach

Kamieniołom Zgórsko na górze Berberysówce

 

Otwarta w lipcu 2006 roku, przebiega przez malownicze tereny doliny Bobrzy i Pasma Bolechowickiego. Na trasie ścieżki można się zapoznać z walorami przyrodniczymi i kulturowymi tej części Gminy Sitkówka-Nowiny. Nadaje się ona idealnie do uprawiania turystyki pieszej oraz edukacyjnej dla grup szkolnych. Na trasie znajdują się punkty wypoczynkowe oraz tablice informacyjne.

Długość trasy – 5 km, czas przejścia ok. 3 godz. Trasa ścieżki: Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nowiny – Zagrody – Przełom Bobrzy – Zadrzewienia i starorzecza w dolinie Bobrzy – Trzcianki – Kamieniołom Zgórsko – Murawy i lasy na Górze Berberysówka – Łąki w dolinie Bobrzyczki – Osiedle Nowiny – Schronisko”Ventus”.

 

Pasmo Zgórskie  

 

   
Buki w Paśmie Zgórskim
Widok z Kowali na Pasmo Zgórskie

 

 

Pasmo Zgórskie położone jest w północno – zachodniej części Gminy Sitkówka-Nowiny i w całości położone jest w Chęcińsko – Kieleckim Parku Krajobrazowym. Z uwagi na wybitne walory przyrodnicze i krajobrazowe teren ten znakomicie nadaje się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Przez Pasmo Zgórskie przebiegają trzy szlaki turystyczne piesze koloru czerwonego, niebieskiego i czarnego, szlak geologiczny oraz trzy szlaki rowerowe koloru niebieskiego, czarnego i żółtego. Szczególną uwagę należy zwrócić na budynek dawnej szkoły w Szewcach, pomnik upamiętniający bitwę oddziałów AK w 1944 r. w Szewcach, zespół dworski z I połowy XIX wieku w Zgórsku oraz przydrożne kapliczki.

Z uwagi na propozycje zmiany przebiegu szlaku niebieskiego, czarnego i szlaku geologicznego występuje różnica pomiędzy oznakowaniem szlaku w terenie, a zaznaczonym przebiegiem na mapach turystycznych.

 

 

Walory geologiczne w Gminie Sitkówka-Nowiny

 

   
Kamieniołom Szewce
- projektowany pomnik przyrody
Pomnik przyrody nieożywionej Kowala

 

 

Dowody świadczące o przeszłości geologicznej terenu Gminy Sitkówka-Nowiny można odnaleźć w licznych odsłonięciach geologicznych oraz starych wyrobiskach górniczych. Omawiany obszar jest rajem dla geologów, studentów, uczniów szkół geologicznych i górniczych, turystów i miłośników przyrody oraz kolekcjonerów minerałów i skamieniałości.

Najciekawsze obiekty geologiczne to:

 

  • Rezerwat przyrody nieożywionej „Góra Żakowa”
  • Góra Berberysówka i kamieniołom „Zgórsko”
  • Pomnik przyrody „Kowala”
  • Kamieniołom „Szewce”
  • Góra Ołowianka.

 Następuje rozwój geoturystyki i edukacji przyrodniczej , której efektem w przyszłości będzie udostępnienie turystyczne odsłonięć geologicznych. Aktualnie udostępnione są Góra Berberysówka i Kamieniołom „Zgórsko” – przyrodniczą ścieżką dydaktyczną Klubu 4H.

Obiekty geologiczne można zwiedzać:

  • oznakowanymi ścieżkami dydaktycznymi
  • oznakowanymi szlakami pieszymi i rowerowymi
  • z przewodnikiem turystycznym – terenowym.

 

 

Zobacz strony: 

1

Pogoda na dziś

Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h

Komunikaty

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU
Agencja Rynku Rolnego poszukuje powierzchni magazynowych
Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania stabilizacyjne na rynkach rolnych. Jednym z nich są interwencyjne zakupy mleka w proszku (OMP).
Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny
ogłasza przetargi ustne nieograniczone
Wysokość opłat za wywóz odpadów komunalnych
O wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych
INFORMACJA
Dotycząca odstrzałów w Zakładzie Górniczym Kopalnia Dolomitu Radkowice – Kopalnia Radkowice, Kopalnia Radkowice – Północ oraz Kopalnia Kowala Mała
SMS-OWY SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
Zachęcamy skorzystania z SMS-owego powiadamiania

Galeria

Punkty adresowe

 

Serwis Nowiny

 

Wirtualny spacer

 

Głos Nowin

 

Punkt Informacyjny

 

Tor motokross Kowala

 

Lokalna Grupa Działania

 

e-Swiętokrzyskie

 

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej

 

Projekt i realizacja: Seenet